A művelődési intézmények más rendszerű finanszírozását javasolta a Romániai Municípiumok Szövetsége Kelemen Hunor szaktárcavezetőnek. Méltánytalannak találják, hogy olyan nagyvárosok, mint Kolozsvár vagy Marosvásárhely fontosabb kulturális intézményeit a művelődési minisztérium tartja fenn, míg Arad vagy Sepsiszentgyörgy csupán saját költségvetéséből élteti sajátjait.
Minőségi rangsort kellene felállítania a minisztériumnak, aszerint adnia pénzt a művelődési intézményeknek, mert ,,így a nem minőségit finanszírozzák, úgy a minőséget társfinanszíroznák" ― véli Antal Árpád András.
Antal Árpád elképzelése szerint egy ― az elkövetkezőkben felállítandó ― kritériumrendszerben rangsorolnák a művelődési intézményeket, a minisztérium pedig csak a színvonalasakat társfinanszírozná, akár hetvenszázalékos arányban is. Erre a célra pénzalapot is javasolt a municípiumok szövetsége: valamennyi önkormányzatnak a személyi jövedelemadóból megillető rész egy százalékáról kellene lemondania, így 158 000 lej állna a kulturális tárca rendelkezésére. Sepsiszentgyörgy így sokkal többet kapna vissza, mint amennyiről lemondana ― véli a polgármester.
Kelemen Hunor tárcavezető kivitelezésre érdemesnek találta az elképzelést, de meg kell még győznie a közigazgatási és a pénzügyminisztériumot is, illetve biztosítékot kell kapnia, hogy az önkormányzatoktól a művelődési intézmények támogatására befolyó összeg valóban a kulturális tárcához kerül.
A kulturális tárcavezetővel folytatott tárgyaláson az is felmerült, hogy a leépítések ne érintsék azokat a színházakat, amelyeket ,,megörököltek" az önkormányzatok, csupán azokat, amelyeket maguk hoztak létre. Így az 1948-ban alapított Tamási Áron Színház ― ahol amúgy is történtek összevonások az elmúlt évben ― mentesülne a létszámcsökkentéstől, bár hozzácsatolják az M Stúdiót, az 1992 óta önálló Andrei Mureşanu Színház viszont nem. A sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak mintegy ötven állást kell felszámolnia, ennek nyolcvan százaléka betöltetlen, de tíz-tizenöt alkalmazottól mindenképpen meg kell majd válniuk.