Közmunkával töltik fel az alacsonyabb részeket
Uzon község négy települését közvetlenül érintette a vasárnap délutáni felhőszakadás. Lisznyó, Lisznyópatak, Bikfalva és Sepsimagyarós területén kutakat, pincéket, gazdaságokat öntött el az ár, terményt tett tönkre, utakat rongált meg a víz.
Utóbbi három falu lejtőre épült, ott nagy erővel zúdult le az esővíz, kerítéseket döntött le, utakat rongált, de nem állt meg. A völgyben elterülő Lisznyó órákig víz alatt állt. De nincs nyugalom Uzonban, Szentivánlaborfalván és Uzonfüzesen sem. Ott a Feketeügy holtárkának vízszintje emelkedett vészesen.
Látni sem lehetett
Délután öt és fél hat között akkora felhőszakadás volt, hogy látni sem lehetett — meséli Lisznyóban Varga Margit. A 76 éves asszony látott még vizet életében, de ekkorát nem.
A víz elvitte a faluvégen levő hidat. A máskor szelíd patakon még gumicsizmával sem lehetett átkelni. Dan Coman terepjáróval érkezett, áthajtott: segítséget hozott, kidöntött kerítését igyekeztek felállítani.
Kerítéseket döntött le az ár
A patakmeder mindkét oldalán pusztított az ár, a terményt letarolta, a kerítéseket kidöntötte. Így történt a vízfolyás innenső felén, Kiss Frigyes portáján is. Olyan volt, mint a tenger, a házat teljesen körbevette a víz, behatolt a fürdőbe és a kicsi konyhába is — mondta Kiss Irma a ház oldalán mutatva, meddig is ért a szint. Férje hátraszaladt, s kinyitotta a kertkaput, legyen lefolyása a víznek, de így is maradt jócskán. Gumicsizmán felül ért, őt a hátán menekítette a férje a ponkra. A hátsó kerítés ledöntve, a vetemény lenyomva, a pityóka kimosva. A kút megtelt. Az asszony még mutatta, az öntöttvas fürdőkádat méterekre elsodorta a víz, olyan ereje volt.
Térden felül érő víz hömpölygött végig az úton — mondják. Náni József, Radu Vilma, Bagoly Mihály házához is bement. Utóbbi épp a faluból kifelé kerékpározott, amikor kocsinkat leintette a Lisznyó pataka töltéséről érkező Ráduly István. — Polgármester úr, elvitte a víz a törökbúzámat, pityókámat, mind. Kapok-e kártérítést? — kérdezte a biciklis utasunktól. Az elöljáró azt mondta, tegyen le kérést a községházára, de semmi jóval nem tudja biztatni.
A polgármester mutatta, a falu alsó végében a víz elöntötte a termőföldet. A patakot Lisznyón át és még a településen alul száz méterre közmunkával kitakarították egy hónappal ezelőtt, de azon alul a vízügyi hivatal dolgozott egy éve, ám visszanőttek azóta a bokrok, feltelt gazzal, s torlasz keletkezett, mely nem engedte át a vizet, így az átlépett a töltésen.
Szekeret lovastul, gazdástul
Lisznyópatakon egy szekeret sodort el az ár. Gazdája át akart hajtani a már növekvő áron, de a járművet felkapta s felborította a sodrás. A férfinak sikerült gyerekét a ló hátára ültetnie, de ő veszélyben maradt. Két fiatalember beugrott a vízbe, és kimentették az apát is a sodrásból.
Állatokat vitt az ár Lisznyóban és Lisznyópatakon is. A sertések megkerültek, a szárnyasok nem. Vasárnapról hétfőre virradó éjjel állatokat mentettek a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársai, az uzoni önkéntes tűzoltók és helybeliek. Embereket nem kellett kilakoltatni, de két család a biztonság kedvéért rokonoknál húzódott meg.
Szántó Attila virágkertész két fóliaházát elvitte a víz.
A Lisznyóban járók láthatták, itt is, ott is lapátolnak, földet, homokot hordanak a gazdaságok elé, mélyítik, szélesítik az árkokat, szivattyúzzák a kutakat. Nyilas József arra várt, hogy hozzá is elérjenek az uzoni önkéntes tűzoltók a pumpával. Derékig ért nála a víz — magyarázza, elárasztotta a csűrt, istállót, a házat, még éjfélkor is hordta ki a házból a vizet. A kapu előtti hidat felkapta és elsodorta az ár.
Hétfőn huszonegy kútból sikerült kiszívatni a vizet, tegnap továbbra is Lisznyóban szivattyúztak. Amennyiben végeznek, ma Sepsimagyarós következik, aztán Lisznyópatak és Bikfalva.
Sepsimagyaróson az utakba mély árkokat ásott a víz, egy hidat elvitt. Kovács Zsombor házának nekisodort egy rönköt, beütötte a falat, s a pincét elöntötte a víz.
Segítség a büntetés
A polgármester közölte, többször is felszólították a lakosokat, portájuk előtt takarítsák ki az árkot, pucolják ki a hidak alatti részt, ám ezt többen elhanyagolták. Nem bírságoltak, mert nem akarták sújtani az amúgy is szegény embereket. Uzonban a hidak miatt nem tudott közlekedni a víz az árkokban. Vasárnap éjszaka felszedték az akadályozó hidakat, s a bejárati kapuk elé helyezték. Ha ki-be akarnak járni, meg kell csinálniuk a hidat, ez a büntetésük — tette hozzá az elöljáró. Bikfalván a legtöbb gondot a ki nem takarított sáncok okozták. Hétfőn az önkormányzat erőgépeivel árkot ástak, a sáncból kikotort földet az illető udvarára helyezték.
A turizmus átka
A mostani eső közvetve érintette a község másik három települését, ahol a holtág vízszintje emelkedett vészesen.
Uzonban a Bikfalva felé vezető megyei út két helyen is átszeli a holtágat, három tavat alkotva. Ezek között nincs átfolyás, az átereszek nagyon mélyre süllyedtek. A polgármester már öt éve kérte a hatóságokat, cseréljék ki az átfolyókat. Azóta is levelezett. Most megkapta a vízügyi hivatal átiratát, melyben közlik: nem az ő hatáskörük, megyei útról lévén szó, a megyei tanácsé. A környék lakói háborognak, hisz több mint egy métert emelkedett a víz szintje. Közel negyven kútban lett ihatatlan a víz. Tegnap harminchat aláírással beadványt nyújtottak be a megyeházára, a prefektúrára és a vízügyi hivatalhoz, kérve új átereszek elhelyezését.
A holtág szintje Szentivánlaborfalván is igen megemelkedett, s nincs lefolyása. A legsúlyosabb Uzonfüzes helyzete. A szomszédban, Kökös közigazgatási területén épült a Natura Park szabadidőközpont, melyben a fő attrakciók vízhez kötöttek. Így a befolyó vizeket felfogják, s a holtág szintje kritikus méreteket öltött — részletezi Ráduly István, aki elítéli azt a fajta turizmust, mely más kárából húzza a hasznot.