Minél több cigarettareklámot néznek a fiatalok, annál erősebb vágyat éreznek, hogy rágyújtsanak — erre a következtetésre jutottak hamburgi kutatók mintegy 3400 10 és 17 év közötti serdülő viselkedését tanulmányozva egy német betegbiztosító (DAK) és a kieli Terápia- és Egészségügyi Kutatóintézet (IFT-Nord) megbízásából.
Hat cigarettamárka és nyolc más, felismerhető márkajelzés nélküli termék hirdetéseit mutatták a tanulóknak. Arra kellett válaszolniuk, hogy milyen gyakran találkoztak már az adott reklámmal, és emlékeznek-e a márkanevekre. Az eredmény: minél jobban felismerték a kamaszok a cigarettareklámokat, és minél inkább meg tudták nevezni a márkákat, annál kevésbé utasították el a dohányzást.
Abban a csoportban, amelynek tagjai gyakran találkoztak cigarettareklámokkal, kétszer annyian gyújtottak már rá, mint a dohányhirdetésekbe ritkábban belebotló csoportban. A jelenleg is dohányzók száma az első csoportban háromszor olyan magas volt, mint a másikban.
,,A dohányipar nagyon tudatosan épít a fiatalokat megszólító (reklám)elemekre" — mutatott rá Ralf Kremer, a DAK betegségmegelőzési szakértője. A biztosító szerint a fiatalok ráadásul igen gyorsan függővé válnak: a vizsgálatban részt vevők már négy hét alkalmi dohányzás után olyan elvonási tünetektől szenvedtek, mint az idegesség, nyugtalanság, ingerültség.
,,Örvendetes módon 2001 óta a fiatalkorú dohányosok száma csaknem a felére apadt, de még mindig több mint minden hetedik 12 és 17 év közötti fiatal cigarettázik rendszeresen" — mondta a vizsgálatot vezető Reiner Hanewinkel. (MTI)