AtlétikaEurópa-bajnokság

2010. július 29., csütörtök, Sport

A barcelonai Európa-bajnokság első versenyapjának második döntőjét a női súlylökők vívták. Tegyük hozzá mindjárt az elején, a női súlylökés ,,orosz" versenyszám.

Az első öt helyen három fehérorosz és két orosz szerepel, csak ezután következik a három német atléta. A magyar Márton Anita azzal, hogy beverekedte magát a döntőbe, teljesítette küldetésének célját, s hogy a 11. helyen végzett, igazolta jelenlegi felkészültségének szintjét. Ami pedig a döntő centiméterekben kifejezett eredményeit illeti — hát szerények. Mindössze egy versenyző, a győztes dobta túl a húsz métert. Ne feledjük, a világ- és Európa-csúcs 22,63 m, az Euróba-bajnoki csúcs pedig 21,69 m. Nem vitás, az előbbi eredmények és a győztes eredménye — 20,48 m — között óriási a különbség. És most nézzük az éremosztást:

Női súlylökés:

1. Osztapcsuk Nagyezsda (fehérorosz) 20,48 m

2. Mihnevics Natalja (fehérorosz) 19,58

3. Avgyejeva Anna (orosz) 19,39

...11. Márton Anita (magyar) 17,78.

Következett a nap harmadik döntője, a férfi 10 000 m-es síkfutás. Reméltük, színvonalasabb lesz, mint az előző döntő. Reméltük, hogy a három csúcs — világ: 26:17,53 perc, Európa-csúcs: 26:52,30 p, Európa-bajnoki csúcs: 27:30,99 p — valamelyikét átírják. Reméltük... Aztán a reménnyel maradtunk, s a három csúccsal. Kettős brit siker született, erre mindenképpen büszkék lehetnek, de a 28:24,99 perces időeredményre aligha. Na de nézzük a versenyt. A rajtot követően a fehérorosz Rahotszu állt az élre, s jó két kilométeren át diktálta az iramot, aztán egymást váltották az élen az orosz Sapovalov, a spanyol Lamdassem, a francia Maftah, a brit Thompson és Farah, az iram ennek ellenére nem pörgött fel, mintha mindenki a véghajrára összpontosított volna. Az is bekövetkezett, azon aztán felgyorsultak az atléták, legjobban a két brit, s így jött össze a kettős siker az olasz Meucci bánatára.

Férfi 10 000 m:

1. Farah Mo (brit) 28:24,99 p

2. Thompson Chris (brit) 28:27,33 p

3. Meucci Daniele (olasz) 28:27,33 p.

A mai döntők: férfi magas- és hármasugrás, női gerelydobás és 100 m-es síkfutás.

A tegnapi versenynap első döntőjét a nők vívták a 20 km-es gyaloglásban. A papírformának megfelelően orosz győzelemmel zárult, de fogalmazhatunk úgy is, orosz hármas sikerrel ért véget a küzdelem. Magyar és román versenyző nem indult.