Uniós társfinanszírozású beruházás keretében három mobil laboratóriumot állítottak fel Magyarországon. Az agrármérnökök által vezetett kisteherautók évente mintegy ötszáz vizsgálattal járulnak hozzá az országszerte végzett ellenőrzésekhez, amelyek célja kiszűrni azokat a gazdákat, akik csak mímelik a biotermesztést.
A mozgólaborok eszköztárát mikroszkópok, a talajminták vételéhez szükséges fúrók, méreganyagok kimutatására alkalmas mérőeszközök és infravörös gabonavizsgáló műszerek alkotják. A helyszíni (termőföldön, raktárakban, feldolgozókban) végzett ellenőrzési módszerekkel, gyorstesztekkel képet kap az ellenőr az egyes termények, termékek nitrát- és gombatoxin-tartalmáról, egyéb szennyezettségéről, továbbá kiszűrheti velük a genetikailag módosított szervezetek (GMO) jelenlétét.
Az ellenőrzést az tette szükségessé, hogy kiderült: korántsem biztos, hogy amit a piacon „bio" néven kínálnak, tényleg az is. A mintegy 1500 magyarországi biogazdaságból 90 olyanról tudnak, ahol nagy valószínűséggel szabályt sértenek. A következőkben elsősorban ők lesznek majd a célkeresztben. Ha a vizsgálat során fény derül a szabálytalanságra, akkor attól a bizonyos terméktől, sőt, az egész biogazdaságtól is megvonhatják a bio tanúsítványt.
A csalók az egész biotermesztési rendszer értékét, presztízsét veszélyeztetik. A műfajhoz amúgy így is tapadnak még bőven előítéletek, tévhitek, mint például, hogy a biósok nem használnak tápanyagot, hogy éjjel, sötétben permeteznek, és ha az alma kukacos, a zöldség ragyás, az attól már bio.