Nem jegyzetel, hibásan írja le a feladatokat, vagy egyszerűen csak hunyorogva próbálja meg leolvasni a táblára felírt szöveget — a leggyakoribb panaszok, melyekkel kapcsolatban az iskolás korú gyermekek szülei szemészhez fordulnak.
Homályos távoli képek. A környezetünkben látott tárgyak képe bonyolult folyamatok során végül az agyunk látásközpontjában jön létre. Egészséges fénytörésű szemben a beérkező fénysugarak az ideghártyán (retina) egyesülnek, ekkor keletkezik az éles kép. Rövidlátó szem esetében azonban a fény, illetve a nézett tárgy képe a retina előtt fókuszálódik, így a kép homályos.
Mi okozhatja? A látásproblémák kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, így azokban a családokban, ahol a szülők, nagyszülők is szemüveget vagy kontaktlencsét viselnek, különösen ajánlott a látásvizsgálat elvégeztetése a gyermeknél. A genetikai hajlamot felerősítheti a túl sok, nem megfelelő fényviszonyok melletti, túl közelről történő olvasás és számítógép-használat. Egy korábbi kutatás alapján a nem megfelelő táplálkozás, a túlzott szénhidrát-fogyasztás következtében jelentkező fokozott inzulintermelés is szerepet játszhat kialakulásában.
Miről ismerhetjük fel? A gyermekek szemészeti vizsgálatának elvégzése 1 és 3 éves korban és az iskolakezdéskor javasolt. A problémák így idejében kiszűrhetőek és megfelelő módon orvosolhatóak. Ha a rövidlátás az iskolakezdés után jelentkezik, akkor elsősorban a következő jelek alapján ismerhető fel: a gyermek nem, vagy rosszul olvassa a táblára írt szöveget, távolba nézés során hunyorog, így próbálja élesíteni a homályos képet, labdajátékokban rosszul teljesít, nehézséget okoz számára a pontos célzás, passzolás, az iskola folyosóján, az utcán is gondot okozhat a távolabbi személyek felismerése, a gyermek gyakrabban panaszkodhat fejfájásra, melyet a szem megerőltetése is okozhat. (Csaladinet.hu)