Hivatalos nyelv lehet a magyar Kárpátalján
Regionális nyelv lehet a magyar Kárpátalján, ha az ukrán parlament elfogadja az új nyelvtörvényt. Ez azt jelentené, hogy az ukrán mellett a magyart is használhatnák a hivatalokban és a közintézményekben.
A jogszabály szerint az a nyelv számítana regionálisnak, amit egy adott területen élők legalább tíz százaléka használ. Kárpátalján mintegy száz településen haladja meg a magyarok lélekszáma ezt az arányt. Ezeken a településeken mindenhol hivatalos nyelv lehet a magyar. A történelem során itt többször változtak a határok. ,,Egyszerűen képtelenség egymás után elsajátítani minden ország nyelvét" — vélekedett Roják Mária Császlóc polgármestere. Ha megvalósulna a tervezet, a bíróságokon magyarul tárgyalhatnák az ügyeket, valamint a választásokra nyomtatnának magyar nyelvű szavazócédulákat is.
Meghívták a NATO-csúcsra Oroszországot
Meghívták a november 19—20-án Lisszabonban tartandó NATO-csúcstalálkozóra Oroszországot is — közölték Brüsszelben az atlanti szervezet diplomatái. A meghívást tegnap küldte el Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, és most várják az orosz választ. Korábbi közlések szerint a NATO-csúcstalálkozón való orosz részvétel attól függött, elég közel kerülnek-e egymáshoz az előzetes egyeztetések során a két fél elképzelései a nemzetközi biztonság jövőjével kapcsolatban. A NATO új stratégiai koncepciót akar elfogadni Lisszabonban, és az oroszok többször bírálták a dokumentum tervezetét, mondván, hogy az — alaptalanul — a szövetségre nézve fenyegetésként állítja be Oroszországot. A NATO ezt tagadja, de hangsúlyozza, hogy Moszkva magatartásában lát aggodalomra okot adó elemeket.
Betiltották a burkát Franciaországban
Franciaországban a szenátus is megszavazta azt a törvényt, amely megtiltja az arcot teljesen elfedő kendő — lényegében két iszlám női viselet, a nikáb és a burka — viselését nyilvános helyen. A tilalom jövő tavasszal lép hatályba, ha az alkotmánybíróság nem talál benne hibát. Franciaország az első európai állam, ahol ilyen általános tilalmat fogadtak el. Hasonló törvény készül Belgiumban is. Franciaországban hivatalos becslés szerint mintegy 1900 nő hord ilyen viseletet. A törvény szövege úgy fogalmaz, hogy az arc eltakarása tilos közterületen. A szabálysértőket 150 euróval és/vagy állampolgári ismeretek tanfolyammal büntetik. Egy év börtönnel és 30 000 euró pénzbüntetéssel sújtják azt, aki rákényszerít egy nőt az ilyen viselet hordására.
Szlovéniába látogatott Schmitt Pál
A szlovén—magyar gazdasági együttműködésről és a két ország nemzeti kisebbségeinek helyzetéről tárgyalt Schmitt Pál magyar és Danilo Türk szlovén köztársasági elnök tegnap Ljubljanában. Schmitt Pál, egynapos munkalátogatása során a magyarországi több mint háromezer fős szlovén és a Szlovéniában élő, több mint hatezer fős magyar kisebbség helyzetét, valamint a két ország külpolitikai törekvéseinek összehangolását emelte ki. Megemlítette, hogy Szlovénia már túl van az Európai Unió soros elnökségén, és bebizonyította, egy ,,kis ország is képes Európa dolgait kézbe venni". Hangsúlyozta, hogy Magyarország érdekelt az évi 1,3 milliárd eurónyi kereskedelmi forgalom további növelésében Szlovéniával. Danilo Türk szlovén államfő hangoztatta: Szlovénia arra törekszik, hogy a kétnyelvűség fejlődjék azon a területen, ahol a magyar nemzetiség él. Hozzátette: azt szeretnék, ha Magyarországon is fejlődne a szlovén kisebbség a Rába-vidéken.