Nem újdonság már mifelénk sem a Kulturális Örökség Napjai nevű rendezvény, bejáratottnak ugyan még nem mondható, de néhány év után egyértelmű: igenis, igény van rá.
A Kulturális Örökség Napjait az Európa Tanács hirdette meg 1991-ben, célja ingyenesen megtekinthetővé tenni a nyilvánosság számára emlékhelyeket, műemlékeket ― erre utal logója, zászlaja is, a kockakőbe karcolt épületkörvonalakat övező tizenkét csillag.
Háromszéken tavaly nagy sikert aratott az autóbuszos tanulmányút, valóságos karaván alakult ki, hiszen akik a buszra nem fértek fel, személygépkocsikkal követték azt ― természetes, hogy idén is szervez a Kovászna Megyei Kulturális Központ hasonló tanulmányutat, s nem is egyet, de kettőt. S hogy az érdeklődés lankadatlan, jelzi: a Székelyföld épített öröksége és a Háromszék épített öröksége című túrákra már nincs hely az autóbuszokon.
Idén kevesebb kiegészítő rendezvény tapad a Kulturális Örökség Napjaihoz, a Székely Nemzeti Múzeum ezúttal is igen változatos és szórakoztató családi programokkal várja az érdeklődőket. A torjai Apor-kúria falfestményeiről és a Barabás Miklós festőről tartott előadások számára viszont jobb helyet találni sem lehetett volna: a Bod Péter Tanítóképző és a Székely Mikó Kollégium. A Székelyföld népi építészetét kutató Zakariás Attila kiállítását ezúttal a kézdivásárhelyieknek mutatja be, és természetesen nem maradhat el a gelenceiek akár már saját lábán is megálló rendezvénye, a Jancsó-napok. És akkor ott van még a templomok, kastélyok, udvarházak, helyi gyűjtemények, múzeumok felfedezésre váró hosszú sora, melyek ilyenkor látogathatóak, közülük néhány ― az aldobolyi Hollaky-kúria például ― csak most.