Kedélyborzolónak bizonyult a háromszéki, marosi és hargitai megyevezetők homoródfürdői kezdeményezése, amely székelyföldi gazdaegyesület létrehozását célozza.
A kezdeményezők érvelése szerint az új szervezet a három megye összefogását fogja bizonyítani, emellett lehetőséget teremt a közpénzekkel való támogatásra is. Ezzel szemben több gazdálkodó, RMDSZ-en kívüli politikus állítja: a kezdeményezéssel elpolitizálják az el nem kötelezett gazdatársadalmat.
A homoródfürdői tanácskozáson a háromszéki megyevezetés, a mezőgazdasági igazgatóság, az Agrárkamara vezetői mellett meghívottként voltak jelen a bölöni és a vargyasi szarvasmarhatartó egyesületek vezetői, Kovács József méhészegyesületi elnök, a burgonyatermelők részéről Mucsi Mihály, ifjú Orbán Miklós a fiatal gazdák egyesületétől, Nyeső János pedig a gabonatermelők részéről. A meghívásnak nem tudott eleget tenni a cukorrépa-termelőket képviselő Becsek László — tájékoztatott Könczei Csaba, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Önszerveződés, társulás nélkül nem tud előrelépni a gazdatársadalom. Ezt mindenképpen támogatják. Alulról felfelé kell építkezni, de mivel ennek nincsenek látható jelei, úgy látták, meg kell kezdeni a szervezkedést. A gazdáknak a napi munka mellett, főleg most ősszel, nincs idejük ezzel foglalkozni, ezért vállalták a szervezést. Úgy látják, ifj. Orbán Miklós vesz majd részt számottevően a szervezési munkában — mondta el kérdésünkre az igazgató.
Sebestyén Csaba, a huszonkétezer tagot számláló, tizenkét megyei szervezetet tömörítő Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke már a homoródfürdői esemény előtt jelezte: hitelüket vesztett RMDSZ-es politikusok gazdaegyesületnek álcázott politikai szervezetet kívánnak létrehozni, így akarják szétrombolni a már működő gazdaszervezeteket. Tamás Sándor megyeitanács-elnök sajtónyilatkozatában így fogalmazott: Sebestyén Csabának inkább arról kellene beszámolnia, mire használta fel az elmúlt húsz évben kapott támogatásokat, ugyanakkor az elért eredményekről is tájékoztatást kellene nyújtania.
"Az RMDSZ-nek az a baja, hogy szervezetünk eddig mindig kiállt a gazdák érdeke mellett. Önkormányzatként hogyan akarnak civil szervezetet létrehozni? Pénzt akarnak adni, mondják, de csak olyan szervezetnek, amelynek ők diktálnak. Nekünk mindig csak keresztbe tettek, a Communitas Alapítvány soha nem adott támogatást az Erdélyi Gazda szaklap kiadására, még szakmai tanfolyamainkat is próbálták megfúrni. Meghívom Tamás Sándort, hogy az elkövetkező harminc napban jöjjön el kolozsvári székhelyünkre, ahol bemutatjuk eddigi tevékenységünket. Ha nem teszi meg, megkövetelem, hogy kérjen bocsánatot kijelentéséért" — reagált a Háromszék megkeresésére az RMGE-elnök. Tamás Sándor viszont leszögezte: a vádaskodást nem ő kezdte, és nem áll szándékában Kolozsvárra utazni, véleménye szerint ugyanis az RMGE tevékenységének eredményét a háromszéki gazdáknak kellene bemutatni.
Politikai szervezkedésnek tartja a kezdeményezést Fazakas Tibor gazdálkodó, ki MPP-s politikus is. "Ez az a terület, amely az utóbbi időben elkerülte az RMDSZ figyelmét, kimaradt a politikai befolyásolás alól. Új lehetőség arra, hogy húsz éve folytatott gazdaellenes politikáját tovább tökéletesítse az RMDSZ, tönkretegye a létező gazdaszervezeteket. Olyan alternatív RMDSZ-párti szervezetet akarnak létrehozni, amely nekik fog tapsolni. Az elmúlt húsz év során, ha keservesen is, a gazdák felnőttek, életképes, erős szervezeteket hoztak létre. Az RMGE, a szarvasmarha-tenyésztők, a burgonya- és cukorrépa-termelők, méhészek, biotermelők egyesületei hatékonyan védik a gazdák érdekeit. Az önkormányzatoknak hathatós segítséget kell nyújtaniuk, de nem bábszervezetek létrehozásával, hanem a meglévő, önálló szervezetek erősítésével" — fogalmazott Fazakas Tibor.
A legnagyobb háromszéki gazdaszervezet, a Szarvasmarha-tenyésztők Kovászna Megyei Egyesületének elnöke, Ötvös Mózes a sajtóból értesült a kezdeményezésről. "Nem hívtak a gyűlésre, pedig lettek volna tapasztalaton alapuló, értékes javaslataim. Gazdaszervezetekre szükség van, de a megyei tanács által létesített gazdaszervezet hogyan fogja képviselni a gazdák érdekeit a kormánnyal, mezőgazdasági minisztériummal szemben? Milyen formában tudnak tüntetéseket szervezni, hogyan tudják kifejezni elégedetlenségüket?" — tette fel a kérdést Ötvös.