Bármennyire is hihetetlennek tűnik némelyek számára, a történelem és annak ismerete fontos szerepet játszik mind az életünkben, mind a társadalom fejlődésében, hiszen hogyan alakíthatnánk jövőnket, ha nem ismerjük múltunkat, és nem tanulunk elődeink hibáiból.
A történelem nem csupán száraz információk halmaza, hanem járható út is, amely betekintést enged elődeink életmódjába, tevékenységébe, ugyanakkor élő példát kínál számos helyzetre, amellyel magunk is szembesülhetünk.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Méder Lóránt régész vezetésével több hónapig tartó feltárást indított a Sepsiszentgyörgy melletti Avasalján, amely az Őrkő és a Gémvár után a harmadik nagy fontosságú környékbeli régészeti lelőhely. Az ásatás mentő jellegű, mivel a terepmotoros pálya rajtzónájának kialakítása nagy károkat okozna a lelőhelyen, és ellehetetlenítené a közel négyezer évvel ezelőtt itt élő civilizáció megismerését, tanulmányozását. Ezért még a terepmotoros pálya rendezésének megkezdése és a tél beállta előtt a felszínre kell hozni a föld alatt rejlő maradványokat. Mivel ezúttal is felmerültek a megszokott pénzügyi problémák, az ásatás során önkéntes fiatalok (IKE, EMI, cserkészek) is segédkeztek a régészhallgatók mellett. Volt, aki hétköznap, iskola után, más egy egész napra kiment a lelőhelyre, és hallgatta a vezető régész történeteit, tanító jellegű utasításait arról, miként kell körültakarítani a cserepet vagy csontdarabokat kiemelés előtt, hogyan rajzolódik ki fokozatosan a közép-bronzkori település épületeinek alaprajza, milyen mintázat található a cserépdarabokon, és hogyan lehet eredeti formájára összerakni a talált cserépedényeket.
Kik laktak vajon ezen a vidéken közel négyezer évvel ezelőtt? Egyre többet tudunk meg róluk.
Molnár Andrea