Huszonegy partiumi református iskolás és három egyetemista (ez utóbbiak a Sapientia Egyetem küldöttei) tanáraikkal együtt Tőkés László irodájának vendégei voltak Brüsszelben.
A vendégeket este Tőkés László európai parlamenti képviselő fogadta vacsorával. Másnap az Európai Parlamentbe látogattak, különböző előadásokat hallgathattak Gál Kinga és Tőkés László vezetésével, akik elmondták nekik, miért látják másképp a kisebbségek helyzetét Nyugat Európában. Alapjában véve több fajta kisebbségről beszélhetünk — magyarázta Gál Kinga, Németország például a bevándorolt közösségekre gondol (mivel számára ez többek közt a török bevándorlókat jelenti), emiatt gyakran a magyar kisebbséget is ,,egy kalap alá veszik" a bevándorlókkal. A képviselők azon dolgoznak, hogy megértessék a magyar kisebbségek történelmi létét, és megoldást keressenek gondjaikra.
Ezt követte az épület megtekintése és az ebéd. Ismét közös vacsora, ezúttal az amerikai German Marshall Fund három ösztöndíjasával. Ők három hét alatt látogattak meg 19 európai országot. Mivel Románia nem esett útjukba, nagyon érdekelte őket ez az ország, így a vacsora meséléssel telt. Leginkább a kommunizmusról és a magyar—román kapcsolatokról faggattak. ,,Nagyon szép dolognak tartom, hogy tudjátok, kik vagytok, ápoljátok hagyományaitokat, és tudjátok, mit szeretnétek elérni" — mondta egyikük búcsúzáskor. Utolsó nap a NATO székhelyére látogattunk, ahol a román követ tartott előadást. Aznap délután a csoport már indult is vissza.
Az út során megtudtuk, hogy az Európai Parlament látogatói között legkevesebb a román állampolgár — ezt elgondolkodtató tényként fogtuk fel.
Fábián Andrea