Győztesek és vesztesek

2007. október 5., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

A Szociáldemokrata Párt bizalmatlansági indítványának megbukásával valóságos seregszemle kezdődött a román politikai élet szereplői körében. A liberálisok ünnepelnek, elnökük neve mellé pedig méltán aggathatják immár a halhatatlan eposzi jelzőt, hiszen Călin Popescu Tăriceanu az államfő állandó, majd az ellenzék összehangolt támadása után is megőrizte kormányfői tisztségét.

A szociáldemokraták táborában kezdetét vette a bűnbakkeresés: a pártelnök máris javasolta négy olyan tag kizárását, akik az indítvány ellen szavaztak. Ion Iliescu azonnal replikázott: szégyenletesnek nevezte a vezér kezdeményezését. Árulók, gyávaság, szégyen — a legnagyobb ellenzéki pártban ezek a leggyakoribb szavak, a lázadók csoportja félreállítaná a vesztes hadvezért, egyelőre azonban nem merik, nemsokára újabb csatába kell indulni, másfél hónap múlva EP-választások. A demokraták különösebb veszteség nélkül kerültek ki a harcból: Boc elnök két tag kizárását javasolta, ráadásul legfőbb ellenségük, a Nemzeti Liberális Párt kormányon maradt, így továbbra is van, akit szapulni, és nem kell a kormányzás kockázatát vállalniuk. Az RMDSZ óvatosan ünnepel: folytathatja a pénzosztást az erdélyi magyar településeknek, vezetői azonban a tárgyalások szükségességét hangsúlyozzák. Tudják, hogy a magyarság számára fontos politikai célkitűzések megvalósítására vajmi kevés az esély, ha kisebbségi kabinet irányít.

A politikai palettán folyó seregszemle helyett a közember a maga szempontjai szerint mérlegeli a helyzetet. Igaz ugyan, hogy az átvilágítási törvény elakadása miatt nincs esély a közélet megtisztítására, a kisebbségi törvényt sem fogadják el egyhamar, de legalább van az országnak kormánya. Nem sokkal rosszabb, és nem sokkal jobb, mint az előzőek. Van, aki kidolgozza a téli idényre a fűtéstámogatások rendszerét. Van, aki tárgyaljon a szakszervezetekkel a jövő évi minimálbér emeléséről. Van, aki elkészítse a jövő évi költségvetés-tervezetet, hiszen mégiscsak jobb, ha arról folyik a vita, hogy hány millióval jusson több az egészségügynek, mintha átláthatatlan politikai játszmákról, kulisszák mögötti tárgyalásokról, ádáz hatalmi harcról szólnának a hírek. Az indítvány igazi győztesei a nyugdíjasok lehetnek. A kormányfő ugyanis — a parlamenti vita során tett ígéretéhez híven — tegnap bejelentette: már novembertől emelkednek a nyugdíjak. Az pedig, hogy a szociális intézkedéseknek ne az ország legyen a vesztese, szintén a kormány gazdaságpolitikáján múlik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 428
szavazógép
2007-10-05: Közélet - Szekeres Attila:

Háromszéken a magyar űrhajós (Interjú Farkas Bertalannal)

Ez az ember ismerős valahonnan, tűnik fel egy bajuszos, göndör, barna hajú, középkorú férfi a Gróf Batthyány Lajos GTP Ifjúsági Klub avatóján Sepsiszentgyörgyön. Honnan is? Bizonyára a tévéből. Megvan: Farkas Bertalan. Az első magyar űrhajós, aki 1980. május 26-án a Szojuz 36 fedélzetén indult a világűrbe, ahol nyolc napot töltött. Farkas Bertalan volt az esemény meglepetésvendége, ő vágta el az avatószalagot. A rendezvény után szívesen állt rendelkezésünkre egy interjú meg egy koccintás erejéig.
2007-10-05: Közélet - Magyari Lajos:

Marad a kormányválság? (Jegyzet)

Teljesen mindegy az, hogy egy politikai erő milyen arányban marad alul kezdeményezése parlamenti megmérettetésén, tény, hogy a szociáldemokraták által indítványozott, a demokraták által fölötte igen támogatott kormánybuktatási szándék megfeneklett a törvényhozási akadályon. Igaz, minimális különbséggel (tizenkét hiányzó voks nem túl sok), de a vereség akkor is vereség, ha pürroszi csupán. Egyetlen szavazat is elég a bukáshoz.