OlvasólámpaBánffy Miklós drámái

2011. január 8., szombat, Kultúra

Új kötettel gazdagodott a Polis Könyvkiadó Bánffy Miklós-életműsorozata. Az évek során kiadták főművét, az Erdélyi történet című trilógiát (Megszámláltattál, És híjával találtattál, Darabokra szaggattatol), az összegyűjtött elbeszéléseket, s külön kötetben a Fortéjos Deák Boldizsár memoriáléját, két, másodszor bővített kiadásban az Emlékeimből-t s a Huszonöt évet, gyönyörű albumban Politikus­portrék címmel a karikatúráit, Ének az életből címmel lánya, Bánffy Katalin emlékezéseit, és Bánffy Miklós estéje címmel lányával 1944 és 1949 között folytatott levelezését.

Most pedig itt vannak az összes drámák*. Az eddig ismertek, A nagyúr, a Maskara, a Martinovics vagy Az ostoba Li mellett a kötet közli Bánffy két, élete alkonyán íródott, eddig közöletlen drámáját is. (A béke angyalát 1947-ben, az Íme, az embert 1948-ban írta...)
Lassan hozzáférhetővé válik Bánffy életműve, amiért föltétlenül dicséret illeti a Polis Könyvki­adót. Különben még a tanulmányok vannak hátra, érdemes megjegyezni, hogy tudunk egy Tarló című könyvéről is, amelyet az Edélyi Szépmíves Céh adott volna ki 1944-ben, de a háború miatt a kötet már nem készülhetett el...
S most a drámákról. Bánffy írói pályáját egy különös darabbal, a Naplegendával kezdte, 1906-ban. Írói álnevén, Kisbán Miklósként jegyezte. A dráma élénk visszhangot keltett, Ady Endre is lelkesen üdvözölte. Érdemes idézni egy fragmentumot, hiszen előrejelzi mindazt, amivel Bánffy íróként szembekerült. ,,Nekünk például dupla öröm ez a könyv. (...) Íme, egy előkelő magyar amatőr, aki csakugyan előkelő. Eötvös, Kemény s néhányak, régiek óta az úgynevezett előkelők nem kényeztettek el bennünket. Szinte megdöbbentő ennek a 7—9—11 ágú koronás osztálynak lelki elzüllése. (Közbevetőlegesen erről szól majd az Erdélyi történet is — B. L.) Ez az intellektuális és kulturális süllyedés szinte páratlan. Fizikai romlása régi már ennek osztálynak. Most robogva indul meg a politikai..." És konkrétan az induló íróról: ,,Kisbán Miklós több, mint literary gentleman. Európai ízlésű, elmélyedt, finom lelkű ember. Sokat olvasott, és hasznosan. A Naplegenda Ibsen Peer Gyntjére emlékeztet. És ez csupán dicséret."
Fél évtizedet kell várni az író újabb drámájára. A nagyúr Attiláról szól, 1912-ben mutatták be a Nemzeti Színházban zajos sikerrel és Kolozsvárott is 1943-ban a Nemzeti Színház­ban. Drámái közül a Maskara komédiát és a Martinovics drámát is többször bemutatták, s nagy sikere volt Kolozsváron 1946-ban Az ostoba Li című szatírának is. Az utóbbi évtizedekben a magyar színházak mintha megfeledkeztek volna Bánffy drámáiról. Hátha ez a könyv ismét rájuk irányítja a figyelmet.


*Bánffy Miklós összes drámái. Polis, 2009. Szólni kell még a könyvek kiállításáról is. A gyönyörű borítókon a bonchidai kastély egykori szoborgalériájának különös alakjai láthatók.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 706
szavazógép
2011-01-08: Kultúra - Czegő Zoltán:

Kinek igaza van (Szentjánosbogarak)

Vigyázó szemünket Párizs felé irányítja Batsányi János, merthogy ott éppen a nép teszen vagy legalábbis próbál tenni igazságot. Ady lehajlik a szent humuszig, ott vallatja a göröngyöt, mely hasonlatos annak megművelőjéhez. Kányádi Sándor kortársunk hét, csupán hét szóban veti oda a választ a politikamentes művészetet fölburjánoztatni szándékolóknak: egyétek, akadna torkotokon!
2011-01-08: Kitekintő - Iochom István:

A lány, aki iskolát alapított Afrikában

A huszonnégy esztendős erdővidéki, pontosabban bardoci származású Kolumbán Katalin (Tika) önkéntesként fél évet töltött a délkelet-afrikai, tengerparttal nem rendelkező Malawi Köztársaságban, mely Tanzánia, Mozambik és Zambia között fekszik. Másfél éves távollét után ez év novemberében érkezett haza. Afrikába menetelét egész családja ellenezte, de számára ez volt élete nagy álma, ezért nem is tudta volna megállítani senki és semmi. A fiatal, törékeny lány Afrikában iskolát alapított, és jelentős könyvadománnyal segítette az új intézményt. Az alábbiakban afrikai élményeiről számol be olvasóinknak.