Olajválság-történelem páros-páratlan rendszámmal

2011. február 26., szombat, Gazdaság

A százdolláros határ nem is olyan csoda. Reálértéken nézve ugyanis volt már száz dollárnál drágább kőolaj: 1864-ben felszökött az ára, 12 dollárba került Ame­rikában egy hordónyi, az pedig körülbelül annyi, mint ma 110 dollár.

Az első igazi olajválság a jom kippuri háború, az Amerika-ellenes bojkott. Szíria és Egyiptom 1973. október 6-án megtámadta Izraelt, és 17-én az OPEC arab szekciója, az arab olajexportáló országok szervezete — és a hozzájuk csatlakozó Szíria és Egyiptom — bejelentette, hogy nem szállít olajat az Izraelt támogató országoknak. Vagyis mindenekelőtt Amerikának, aztán Japánnak és egy sor nyugat-európai országnak. Az OPEC tagjai ezzel együtt elfogadták azt az ötletet, hogy növeljék az olaj árát. Persze, nem a háborún múlt a drágítás, a gazdag nyugatiak évente öt százalékkal növelték energiafelhasználásukat, és évtizedeken át változatlanul alacsony áron jutottak az olajhoz. Sőt, cserébe megpróbáltak — általában sikerrel — rásózni az arabokra lejárt szavatosságú árukat, például fegyvereket.
Az embargó meghirdetése után a kőolaj ára megugrott, 1974 elejére már négyszer drágább volt, elérte a 12 (akkori) dollárt, igaz, ez még mindig nevetséges a mai — vagy az 1864-es — árához képest. Az embargó és az áremelés Amerikában majdnem akkora sokkot okozott, mint a világháború. A benzin gallonja az 1973. májusi 38,5 centes átlagárról a következő év júniusára felment 55,1 centig. A New York-i tőzsde részvényei pedig hat hét alatt 97 milliárd dollárt vesztettek értékükből. Az Egyesült Államok az embargó előtt napi 1,2 millió hordót importált arab országokból, a jom kippuri háború után csak napi 19 000-et.
A benzinhiányos időkben az amerikai kormány két árat alakított ki, a régi olaj volt az olcsóbb, az embargó kihirdetése után feltárt kutakból kiszivattyúzott a drágább; lökést kapott tehát a kútkeresés. Az amerikaiaknak meg kellett tanulniuk együtt élni a hiánygazdaság kényelmetlenségeivel, a páros számra végződő rendszámú autók a páros napokon hajthattak az utcára, a páratlanok a páratlanokon, egyfajta jegyrendszer lépett érvénybe.
Európában is volt benzinhiány, a magyar ember végre egyszer fölénnyel nézhetett a jugoszlávokra, akik ugyancsak a rendszám alapján közlekedhettek vagy tankolhattak egy ideig. Ez is a béketábor fölényét mutatta a Nyugattal és az elhajlókkal szemben, összetartotta a baráti országokat a testvéri szovjet olaj, az olcsó olaj, amellyel mellesleg üzletelni is lehetett. Ahogy a Szabad Európa mondogatta: úgy ment át Magyarországon az orosz olaj Ausztria felé, hogy még a CCCP jelzés is rajta maradt.
A nyolcvanas évek elejétől aztán a szükség rákényszerítette a világot a racionalitásra, a gondolkodásra, a takarékosságra. Az amerikai autógyárak elfelejtették a húsz liternél is többet fogyasztó hatalmas luxuskocsikat, Európában is megszűnt a régóta csak megszokásból gyártott autók többsége, élen a bogárhátúval. Kö­telező lett a szélcsatorna használata, a két-három éven­kénti korszerűsítés, még Amerikában is megjelentek a kisautók.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2011-02-26: Gazdaság - :

Líbia süllyed, az olaj ára emelkedik

A líbiai és az általános közel-keleti felfordulás miatt további kockázatok befolyásolják az amúgy is dráguló nyersolaj árát, londoni értesülések szerint a líbiai olajtermelés ötöde már kiesett az országban zajló összecsapások miatt. Ha az olajár emelkedése eléri a hordónkénti 120 dolláros szintet, már képes megtörni a világgazdasági növekedést.
2011-02-26: Kovakő - diákmelléklet - :

Maszkos télkergetés

Farsang Kökösben Albert Levente felvétele
Februárban gyakran találkozhatunk nyilvános helyeken csoportosan megjelenő, különböző korosztályú, jelmezbe öltözött személyekkel. Ilyenkor az emberek néhány órára átváltoznak, és saját meséjük főszereplőivé válnak. Bár néha úgy tűnhet, mégsem hiányzik egy kerekük sem, ők csupán ünneplők, akik rohanó világunkban is időt szakítanak az egyik legrégibb hagyományunk, a farsang megünneplésére, mint azt évtizedekkel ezelőtt apáink, nagyapáink tették.