Maszkos télkergetés

2011. február 26., szombat, Kovakő - diákmelléklet

Farsang Kökösben Albert Levente felvétele

Februárban gyakran találkozhatunk nyilvános helyeken csoportosan megjelenő, különböző korosztályú, jelmezbe öltözött személyekkel. Ilyenkor az emberek néhány órára átváltoznak, és saját meséjük főszereplőivé válnak. Bár néha úgy tűnhet, mégsem hiányzik egy kerekük sem, ők csupán ünneplők, akik rohanó világunkban is időt szakítanak az egyik legrégibb hagyományunk, a farsang megünneplésére, mint azt évtizedekkel ezelőtt apáink, nagyapáink tették.

A farsang, bár sok köze nincs a kereszténységhez, sőt, inkább a pogány népi hiedelmekhez kapcsolódik, mégis napjainkig életben maradt, annak ellenére, hogy hosszú ideig buja szokásai miatt tiltotta az egyház. Minden februárban eljön az ideje, hogy az ember megtörje a hideg és a rossz szellemek uralmát. Erre egymagában nem képes, ezért csoportos felvonulást rendez, de nem olyant, amilyeneket máskor szokott, ezúttal ijesztő jelmezt ölt magára, maszkkal takarja el arcát, és zajkeltő szerszámaival útnak indul a hideg időben, hogy elűzze a rossz szellemeket és velük együtt a pusztító telet is. Azok a bizonyos rossz szellemek sem szívbajosak, nem ijednek meg ám akárkitől, csak a legügyesebb, legzajosabb farsangolók rémiszthetik meg őket ijesztő jelmezükkel. Ha elég félelmetes és zajos volt a tömeg, akkor hamarosan ránk köszönt a meleg tavaszi időszak. A résztvevők mindent meg is tesznek ennek érdekében, sőt, a felvonulás végén még farsangi bábuégetést is tartanak.
Hogyan maradhatott életben egy ilyen barbár néphagyomány civilizált világunkban? Fogalmam sincs, de nél­küle szinte elképzelhetetlennek tűnik az év. A felvonulások jó alkalmat kínálnak, hogy ismerkedjünk hagyományainkkal, ez idő alatt jól szórakozzunk, és új barátokat szerezzünk. A farsangi felvonulásra való felkészülés folyamán pedig bárki könnyedén elsajátíthat hagyományos álarckészítési technikákat, és fejlesztheti kézügyességét. Ha még sincs ínyünkre ez a hagyományos módszer, akkor bulit, álarcosbált rendezünk, ami inkább az amerikai Halloween-partikra hasonlít. Ennek az a célja, hogy mindenki valamilyen érdekes jelmezt öltsön magára, mely olyan alakoknak mutat bennünket, amilyenek lenni szeretnénk. És itt nem az ijesztés a lényeg, hanem a minél nagyobb átváltozás: lehetünk tündérek, hercegek, vagy akár a szomszéd néni kétfejű macskája is, lényeg, hogy barátaink társaságában jól érezzük magunkat. Bárhogy ünnepeljünk is, ne feledkezzünk meg arról sem, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk, és hová tartunk.

Molnár Andrea

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-02-26: Gazdaság - :

Olajválság-történelem páros-páratlan rendszámmal

A százdolláros határ nem is olyan csoda. Reálértéken nézve ugyanis volt már száz dollárnál drágább kőolaj: 1864-ben felszökött az ára, 12 dollárba került Ame­rikában egy hordónyi, az pedig körülbelül annyi, mint ma 110 dollár.
2011-02-26: Kovakő - diákmelléklet - :

Napló: Karnevál

Izgatottan húzom le a balettcipőmet, és igazítom meg szárnyaim. Tündér vagyok. Vagyis, tündérnek öltöztem, és mindjárt mi következünk. Gyorsan elrohanunk a díszleteinkért, és már fel is sorakozunk harcra készen. Képtelenek vagyunk figyelni az előttünk szereplő osztályra.