Napló: Karnevál

2011. február 26., szombat, Kovakő - diákmelléklet

Izgatottan húzom le a balettcipőmet, és igazítom meg szárnyaim. Tündér vagyok. Vagyis, tündérnek öltöztem, és mindjárt mi következünk. Gyorsan elrohanunk a díszleteinkért, és már fel is sorakozunk harcra készen. Képtelenek vagyunk figyelni az előttünk szereplő osztályra.

Felpillantok a zsúfolt nézőtérre, és eszembe jut, hogy ez már generációk óta így megy a Nagy Mózes Elméleti Líceumban. Ötletkeresés, viták, majd a nehéz megegyezés után szereposztás, díszletfestés, tánctanulás, zeneválogatás, próbák, és nem túllépni a megadott időkeretet. Évtizedek óta minden farsangkor az osztályoknak tízperces, szöveg nélküli, zenére koreografált produkciót kell összehozniuk.
Nem félek a ,,színpadtól", mégis erősen kalapál a szívem. Körülöttem mindenki lámpalázas, és a díszletekért aggódunk, illetve mi lesz, ha esetleg elrontunk valamit? Éppen a ruhám ráncait simítom helyre, amikor észreveszem, hogy tapsolnak, tehát vége, és most már ideje színre lépni. Ahogy csak tudjuk, eligazítunk mindent, kezdő pozíció, indul a zene. Mosolyogni, mosolyogni, mosolyogni... ez fontos... jaj, mosolyogjunk már... na, így jó; és a tánc is rendben, azt hiszem. Becsúszik egy-két baki, de kiigazítjuk... á, a közönség nem is vette észre... és már el is telt a tíz tökéletes perc. Nem szeretném, hogy vége legyen, de most meg kell hajolnunk. A tapsvihar nevetésre késztet, és érzem, hogy jók voltunk, sokkal jobbak, mint próbán.
Teljes extázisban érkezem az öltözőbe, és látom társaim csüggedését. Nem értem, ilyen fantasztikus produkció után?! Ők nem így gondolják? Ezek szerint nem, és kicsit lelombozódva ülök le helyemre a nézőtéren. Nagyon lassan és nehezen ér véget a többi előadás, pedig igazából érdekelne, de nem tudok koncentrálni, ahogy egyikünk sem.
Érzem a levegőben a lüktetést... és megjelenik az igazgató mikrofonnal és oklevelekkel. Mindnyájan remegve fogjuk egymás kezét, és imádkozunk magunkban, hogy még ne olvassák az osztályunkat, még ne, még ne, ne legyünk harmadikok se. ,,Második díj: XI. A osztály" — hatalmas sikoly, katarzis, ugrálunk, ölelkezünk, felszállnánk a levegőbe... ez azt jelenti, hogy: ,,Első helyezett: X. A osztály." — Megcsináltuk! Őrjöngve rohanunk ki 28-an a díjért. Hihetetlen, hogy egy hatalmas tortát nyomnak a kezembe, és nem telik bele öt perc, már nyoma sincsen. Még mindig ordibálunk, táncolunk, mintha a foci-világbajnokságot nyertük volna meg...
Gyorsan haza, jelmezeket elpakolni, és irány ünnepelni. Éjfélig csillogott a szemünk a boldogságtól, és még most is félrebeszélek, ha eszembe jut. Újabb próbák következnek, hisz ez azt jelenti, hogy részt vehetünk a Legfarsangon is. Ismét tündér lehetek tíz teljes percig.

Ugron Nóri

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-02-26: Kovakő - diákmelléklet - :

Maszkos télkergetés

Farsang Kökösben Albert Levente felvétele
Februárban gyakran találkozhatunk nyilvános helyeken csoportosan megjelenő, különböző korosztályú, jelmezbe öltözött személyekkel. Ilyenkor az emberek néhány órára átváltoznak, és saját meséjük főszereplőivé válnak. Bár néha úgy tűnhet, mégsem hiányzik egy kerekük sem, ők csupán ünneplők, akik rohanó világunkban is időt szakítanak az egyik legrégibb hagyományunk, a farsang megünneplésére, mint azt évtizedekkel ezelőtt apáink, nagyapáink tették.
2011-02-26: Kovakő - diákmelléklet - :

Bajban a brassói magyar egyetemisták

Úgy tűnt, megszűntek a magyar—román konfliktusok mostanában — gondoltam én. Interjúalanyom, Laci a brassói Transilvania Egyetem elsőéves hallgatója.