Nem várható lényegi változás a szövetség politikai irányzatában az RMDSZ ma kezdődő tizedik kongresszusán, de rendkívül fontos döntéseket kell meghozni az új szövetségi elnök megválasztásától az alapszabályzat és a program módosításáig — jelentette ki Markó Béla tegnapi búcsúzó sajtójátékoztatóján.
A Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) javaslata alapján a kongresszus ma a meghívottak üdvözleteivel kezdődik, majd a szövetségi elnök beszámolója és az ezt érintő vita következik, 17 óra körül várható az új szövetségi elnök megválasztása. Az RMDSZ alapszabályzatának és programjának módosítását a kongresszus második napjára tervezik, ahogyan a kongresszusi dokumentumok elfogadását is. A legfelsőbb döntéshozó testület dokumentumot fogad el többek között a gazdaság reformjáról, az RMDSZ helyéről és szerepéről az Európai Unióban és a nemzetközi politikában, valamint a népszámlálás kérdésében is.
Újságírói kérdésre válaszolva a miniszterelnök-helyettes leszögezte: a kongresszus nem szavaz az RMDSZ kormánykoalíciós szerepéről és jelenlétéről. Álláspontja szerint a szövetségnek folytatnia kell a munkát a jelenlegi koalícióban, a jövő héten kötnek újabb megállapodást a Demokrata Liberális Párttal. "Az RMDSZ megbízható politikai partner, amely betartja a kötött megállapodásokat mindaddig, amíg kölcsönös érdek van ezek fenntartására, és amíg lehetőség van az ezekben foglalt célkitűzések megvalósítására" — hangsúlyozta Markó.
Az RMDSZ Bihar megyei szervezete és a parlamenti ellenzéket tömörítő Szociál-liberális Unió (SZLU) megyei szervezete között létrejött megállapodásról úgy nyilatkozott, hogy nem támogatja, és nem örvend a kialakult helyzetnek. Ugyanakkor kifejtette: a megyei együttműködésnek nincs kihatása az országos szintű együttműködésre. Bár lehetőség szerint megyei szinten is az országoshoz igazodó szövetség kialakítására kell törekedni, vannak sajátos helyzetek, ahol ez nem sikerül. Bihar megyében egyébként eddig is az országostól eltérő politikai képletű szövetség volt érvényben, gyakorlatilag ezt az együttműködést szélesítették ki, és ehhez hozzájárult a DLP megyei szervezetének hozzáállása is. Alátámasztásként Markó felemlítette azt az esetet, amikor a Bihar megyei prefektus megtámadta a nagyváradi magyar és román színház különválását célzó megyei tanácsi döntést.
Borbély László, az RMDSZ ügyvezető alelnöke szerint a Bihar megyei RMDSZ—SZLU megállapodás "világos üzenet" a kormánykoalíciós kollégáknak, hogy tisztázni kell a helyi szinten felmerülő problémákat. Olosz Gergely RMDSZ-elnökjelölt szerint ugyanakkor az RMDSZ és az SZLU Bihar megyei megállapodása felelőtlen döntés az RMDSZ némely csúcsvezetői részéről, Markó Bélával és Kelemen Hunorral az élen, a cél pedig a hatalom megőrzése. "Ez a megállapodás politikai válsághoz vezethet, ami instabilitást jelent, azaz munkahelyek elvesztését, a gazdasági helyzet súlyosbodását" — fejtette ki Olosz. Szerinte egy területi szervezetet, a Bihar megyeit előretolták a "mocskos munka" elvégzésére.