A kifizetési ügynökség, a mezőgazdasági igazgatóság és a vidékfejlesztési iroda szakemberei gazdatalálkozókon igyekeznek közvetlenül tájékoztatni a termelőket az uniós és országos kiegészítő támogatási formákról, illetve a pályázati lehetőségekről, újdonságokról.
Rengeteg érdeklődőt vonzottak az eddigi találkozók, átlagosan negyven-ötven személy jelent meg egy-egy rendezvényen. Mint jeleztük, 2011-re a területalapú támogatási kéréseket május 16-ig lehet benyújtani a kifizetési ügynökség területi és központi irodáinál. Ha a gazda a támogatási kérést késve nyújtja be, az ügynökség minden napi késésre, munkanapra számolva, egy százalékot levon. Valamennyi, az ügynökség nyilvántartásában eddig szereplő személy a jelentkezési napra és órára írásos meghívást kap. A támogatási kéréshez mellékelni kell a személyi igazolvány másolatát, egy folyószámla-kivonatot, jogi személyek esetében a cégbírósági bejegyzés másolatát. A kérést megbízott révén is be lehet nyújtani, ez esetben be kell mutatnia a megbízási iratot és a kérelmező személyi igazolványának másolatát. Idén valamennyi jogosult termelő a kérésleadáskor felhasználónevet és jelszót kap, így a támogatási kérést a világhálón is el lehet juttatni az ügynökséghez, illetve belépni az alkalmazásba. A légi felvételre berajzolhatja a megművelt mezőgazdasági parcelláit, amelyek 1:1500-as léptékig nagyíthatók. Az alkalmazás másik előnye, hogy a parcella digitalizálásával a rendszer megméri és megjeleníti a megadott területet. A jövőben mindössze annyi lesz a kérelmező feladata, hogy naprakésszé tegye a digitalizált területek állapotát.
Növekvő összegek
A 2011-re esedékes támogatási összegek még nem ismertek, de a szaktárcától származó információk szerint nőnek. Tavalyra a mezőgazdasági területekre 80,36 euró jár hektáronként, ehhez adódik a szántóterületre járó 50,64 eurós országos kiegészítő támogatás. A cukorrépa-termesztők ezen felül további 154,1 eurót kapnak hektáronként, valamint 189,2 eurót külön kifizetésként.
Másik újdonság, hogy 2011-től az ökogazdálkodásra is lehet kérést benyújtani, a termelő a területalapú támogatáson felül 153 eurót igényelhet a szántóterület hektárjára. Ha zöldségtermesztésre igénylik a támogatást, 360 euró jár hektáronként. Az ökogazdálkodási formát hivatalosan is bizonyítani kell valamely hivatalos elismerő céggel kötött szerződéssel, valamint a mezőgazdasági igazgatóság által kiállított, a bejelentkezést bizonyító irattal. Az ökotámogatást igénylő vállalja, hogy legalább öt éven át folytatja ezt a gazdálkodási formát. Nálunk a lucernásokra és a fűvel bevetett területekre lenne igényelhető a 153 eurós támogatás. A biogazdálkodás feltételeinek betartását ellenőrző céggel kötött szerződés költségei is részben támogathatóak, gazdaságonként 60—80 euró jár erre a célra.
"Szégyenlős" kérelmezők
A találkozókon kiderült: a gyeptulajdonosoknak (kaszáló, legelő) csak elenyésző része kérte tavalyra az agrárkörnyezeti intézkedésekre járó, illetve a harismadár élőhelyének megőrzését célzó uniós támogatásokat. Az unió hektáronként és évente jelentős támogatást fizet a gazdálkodóknak, hogy a természetközeli gazdálkodási módozatok alkalmazásával, a táj fenntartásával, talajvédelemmel hozzájáruljanak a környezet és a természeti értékek megőrzéséhez. Talán az öt évre hatályos feltételek betartása és egy nyilatkozat aláírása bizonytalanította el őket.
A vállalandó feltételek a következők: a gyepterületen csak természetes trágya alkalmazható, a hagyományos természetes trágyával legfeljebb 30 kiló aktív nitrogén szórható ki (egy tonna istállótrágyában általában 4 kiló aktív nitrogén van, hektáronként közel 9 tonna trágya szórható ki); tilos a gyomirtó szerek használata; a kaszálást csak július elseje után szabad elkezdeni; a szénát kaszálás után legkésőbb két héttel le kell hordani a területről; legeltetni egy hektáron legfeljebb egy számosállattal szabad; öt évig nem szabad a gyepterületet felszántani vagy tárcsázni; nem szabad felülvetni. Az utolsó, biztosan betartható feltétel, hogy az elöntött területeken a víz visszahúzódása után két hétig nem szabad legeltetni.
A 124 euró az egységes területalapú támogatási összegen felül jár, sőt, a gazdálkodó igényelhet további 58 eurót, ha csak kézzel kaszál és kézzel forgatja a száradó szénát.
E két típusú uniós támogatást a következő helységek gyeptulajdonosai igényelhetik: Nagyajta, Árapatak, Barót, Bárkány, Nagybacon, Bölön, Sepsibükszád, Bodok, Bardoc, Bereck, Dobolló, Esztelnek, Hidvég, Bodzaforduló, Lemhény, Málnás, Almás, Mikóújfalu, Ozsdola, Polyán, Kézdiszentlélek, Szitabodza, Kézdivásárhely, Torja, Kőröspatak, Nagypatak, Vargyas.
A gazdálkodóknak alanyi jogon további 90 euró jár hektáronként, mivel hátrányos övezetnek számító területeken gazdálkodnak.
A harismadár (Crex crex) élőhelyének megőrzését az unió hektáronként 209 euróval támogatja. A betartandó feltételek hasonlóak az előbbiekhez, pluszfeltétel, hogy csak július 31-e után szabad lekaszálni a füvet, és gépi munkálatok nem alkalmazhatóak. A kaszálást a parcella közepétől a szélek felé haladva kell végezni, és háromméteres kaszálatlan sávot kell hagyni a parcella szélein, amelyet csak szeptember elseje után lehet lekaszálni vagy lelegeltetni. Ezen gyepterületeken a legeltetés is engedélyezett, feltétel, hogy a hektáronkénti állatleterheltség nem lehet nagyobb 0,7 számosállatnál. Ezt a támogatást a nagyborosnyói, barátosi, szentkatolnai, kökösi, kovásznai, dálnoki, gelencei, uzoni, rétyi, zágoni és zabolai gyeptulajdonosok igényelhették volna, illetve igényelhetik.
A zöld kultúrák kihívása
A szakemberek egy másik típusú igényelhető támogatást is bemutattak, amely a Zöld kultúrák támogatása címen ismert. A támogatásra jogosult technológiát mifelénk kevesen alkalmazzák: az ősszel vetett, gyorsan fejlődő növényt (repcét, mustárt, takarmányrozsot stb.) tavasszal a talajba beleforgatva, zöldtrágyázásként használjuk.
A zöldtrágyázásnál is be kell tartani néhány feltételt: a gazdaság összterületének legfeljebb nyolcvan százalékán szabad alkalmazni, a kultúrát szeptember végéig kell elvetni, tilos vegyszerek és műtrágya használata, a zöldtömeget március végéig, a tavaszi munkálatok elkezdése előtt kell beleforgatni a talajba.
Ez a támogatási forma 130 eurót jelenthet hektáronként.
Mivel mifelénk az őszi szántás a legmegfelelőbb, a megyei kifizetési ügynökség kérelmezte a szaktárcánál, hogy engedélyezzék a zöldtömeg beszántását a tél elején, de válasz még nem érkezett.