A múlt hétJobban élünk majd, ha…?

2011. március 8., kedd, Közélet

Mondhat itt bárki bármit, röpke egy hónap múlva úgy fellendül a gazdaság, hogy csak na! Ez derül ki a Demokrata-Liberális Párt, az RMDSZ, a Románia Haladásáért Országos Szövetség és a nemzeti kisebbségek parlamenti csoportja által aláírt együttműködési szerződésből is. Idén 1—1,5, jövőre 4—4,5 százalékos gazdasági növekedés várható.

Sejthető, hogy minden növekszik, de főleg az árak. A kormány biztat. Még a nyugdíjak is emelkednek az inflációval azonos arányban. Ha nagy lesz az infláció, akkor sokkal, és örülhetnek a nyugdíjasok. A köztisztviselők már január elsejétől boldogok lehetnek, mert a 25 százalékkal csökkentett fizetésük tizenöt százalékkal nőtt vissza. Nem a régi fizetésüknek, hanem a csökkentettnek a 15 százalékával. Csupa jó dolog. Csak az a baj, hogy Románia lakói meglehetősen pesszimistán viszonyulnak a dolgokhoz. Egy közvélemény-kutatás szerint a lakosság 13 százaléka elégedett sorsával, a nagyon elégedettek aránya 0,7 százalék. (Utóbbiak azok lehetnek, akiket még nem kaptak el valamilyen korrupciós botrányban.) Viszont nem elégedett 37, és nagyon elégedetlen 32 százalék. Micsoda elégedetlen népség!
Ezek után nem csoda, hogy a DLP 15,5 és az RMDSZ 3,9 százalékon áll. Pedig ők nem hibásak semmiért. Ugyebár mostanáig az egész világon gazdasági válság volt. Most már a világ kilábalt belőle, csak mi nem. Aztán állandóan rajtunk lovagol a valutaalap, és mindenféle megszorításra kényszeríti a kormányt. De itt az újabb baj is: Líbiában lázonganak, és mi isszuk meg a benzin áremelkedésének levét. Pedig Líbia a világ kőolajtermelésének csak két százalékát adja, de ha ott ma egy hordóval kevesebb olajat termelnek ki, holnap nálunk a benzin ára egy lejjel nő. Ha holnap a termelés egymillió hordóval nő, akkor nálunk szintén nő az ár, mert éppen emelkedik a dollár árfolyama. Mivel a szállítás drágul, ezért mindennek ugrik az ára.
Tavaly rossz mezőgazdasági év volt. Az oroszoknál hőség, nálunk árvíz, Kanadában gyenge volt a termés. Ezért az élelmiszereknek nálunk megnőtt az ára. Közben a gabonatermést eltérítették a bioüzemanyag gyártásának irányába. Az autók nem éhezhetnek, az emberek igen. Az utóbbi két évben a rizs, a kukorica és a búza luxustermény lett. A búza ára megháromszorozódott. Gondolnánk, hogy az okos állam felvásárolta és tartalékba helyezte, most csak előveszi, elfogadható áron eladja, így a kenyér ára nem emelkedik. De évek óta aratáskor nem láttam, hogy hordták volna a gabonát a silókba. Mindenki úgy kótyavetyélte el, ahogy lehetett. Ennek következtében most busás jutalék ellenében lehet importálni. A kenyérpusztító nép majd megfizet érte. A pityókatermesztőket az alacsony árak leszoktatták a termesztésről. A tavalyi gyenge termés eredményeként most például Csehországból importáljuk a tavalyi ár négyszereséért. Amikor jó a termés, akkor is importáljuk Törökországból, csak valamivel olcsóbban, mint amennyiért itt megtermelnénk.
Hja, kérem, ilyen a piacgazdaság!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2011-03-08: Közélet - :

Kiterjesztenék a csángók oktatását

A moldvai csángómagyarok oktatási programjának fejlesztését és kiterjesztését szorgalmazta az asszimiláció megállítása érdekében Solomon Adrián, a Moldvai Csángó­magyarok Szövetségének elnöke az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának tegnapi budapesti ülésén.
2011-03-08: Belföld - Farcádi Botond:

Belföldi hírek

Engedmények a munkatörvénykönyvben
A koalíciós pártok tegnap megállapodtak abban, hogy az új munkatörvénykönyvben utalnak a kollektív munkaszerződésekre, amelyeket külön törvényben szabályoznak. A kormány által eredetileg elfogadott változatban utalás sem maradt volna a kollektív munkaszerződésekre.