Lázár Ervin: Szabad-e gólyát lőni?

2011. március 19., szombat, Kiscimbora

Megindultunk lefelé a szurdékon, elhagytuk a gyurgyókák tanyáját, a völgyből idelátszott a fűztelep, a nádas, a marhalegelő gémeskútja, s az egészet, mint egy kifényesített, csillogó keret, ölelte körül a folyó. Öregapó hunyorogva nézett szét a kedves tájon, s botjával körülmutatott.

— Látjátok, egyre kevesebb az ilyen háborítatlan, békés vidék. Azért fogynak a madarak. Mert nem szeretik a zajt, a háborgatást. Akárcsak a magamfajta ember. Uhu, parlagi sas... van annak már öt éve is, hogy utoljára láttam parlagi sast — már szinte csak magának beszélt —, sólymot, császármadarat... Nem tehetek róla, ezeket jobban szeretem.
— Melyikeket? — kérdezte suttogva Jozsó.
— Mert nem minden madár irtózik ám a zajtól, háborgatástól. A civilizációtól. Nézzétek, a feketerigó már beköltözött a városokba. Legtöbbje már el sem megy télen, pedig a feketerigó eredetileg vándormadár. Vagy itt van a balkáni gerle. Fiatal koromban egyet sem láttam, most meg egyre több lesz belőlük. De amelyik nem tud alkalmazkodni... amelyiknek csend kell, amelyik nem tudja elviselni... — Legyintett. — Fogynak, egyre fogynak. Még a gólyák is fogynak. Pedig nekik az embertől nincs mit félniük. Ki merné bántani a gólyát? Hiszen ha a kéményre fészkelt, boldogan kiáltott fel a gazda: "Megjött a szerencsém!" S hány kéményre rakott kocsikereket láttam már. Gólyahívogatónak teszik oda az emberek, arra könnyebben építhet fészket. Kell a madár az embernek. Még annak is, aki nem tud róla. Emlékszem arra a szegény tudósra is, aki külön engedéllyel jött erre a vidékre, hogy gólyát lőjön a múzeumnak. Na, azt a ribilliót! Kaszával, kapával mentek rá az emberek. Alig tudott kimagyarázkodni. Nem bántották, de nem bocsátottak meg neki soha, máig is emlegetik "a ronda szakállast, aki gólyát lőtt". Pedig biztos, ő maga sem szívesen lőtte le azt a gólyát.
— Öregapó, miért szeretik annyira az emberek a gólyát?
— Mert szükségük van rá, mert házuk népéhez tartozónak érzik. Mint ahogy oda is tartozik.
Jozsó felkiáltott:
— Ott egy gólya!
A nádas fölött jó messze repült egy nagy madár. A színét nem lehetett látni, de tényleg olyan gólyaforma volt.
— Nem gólya az. Gém — mondta Gyuszkó.
— Honnan tudod? — kérdezte Öregapó.
— Nem tudom — mondta Gyuszkó —, de nem gólya.
— Jól látod — bólintott Öregapó. — Szürkegém. A gólya mindig nyújtott nyakkal repül, a gémé meg S alakban meghajlik. Erről lehet őket megkülönböztetni még ilyen messziről is.
Lent, a lápon bíbiceket kerestünk. Nemrég még tele volt velük a rét. De most alig-alig láttunk egyet-egyet.
— Hová lettek vajon?
— A fiatalok ilyenkor már elköltöznek. Csak az öregek maradnak.
— Kár, hogy nem láthatod őket — mondta Jozsónak Gyuszkó —, micsoda röpködést csaptak itt tavasszal!

(Lázár Ervin Öregapó madarai című könyvéből)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2011-03-19: Kiscimbora - :

Fodor Sándor: Életre-halálra! (Részlet a Csipike című könyvből)

Igaz: Lódarázs gonosz volt, ostoba is — de ravasz.
Rájött: a méhek miatt nem tudja kiűzni a remek odúból a két kis boldogtalant. Miattuk nem eheti tele magát ingyenmézzel. Tudta a méhekről, hogy harciasak ugyan — de kényesek. Korán — egészen korán reggel, a harmaton nem repülnek. Félnek a náthától. Bezzeg ő nem fél.
Várt egy napig. Várt két napig. Várt három napig. Tovább nem várt.
2011-03-19: Kultúra - Iochom István:

Fába faragott világ

Bodó Csaba tősgyökeres berecki, nagyszülei, szülei és Márta felesége is odavaló. Két lányuk, Iringó pszichológus, Enikő közgazdász, őket Sepsiszentgyörgyre sodorta az élet.