Fába faragott világ

2011. március 19., szombat, Kultúra

Bodó Csaba tősgyökeres berecki, nagyszülei, szülei és Márta felesége is odavaló. Két lányuk, Iringó pszichológus, Enikő közgazdász, őket Sepsiszentgyörgyre sodorta az élet.

Bodó Csaba har­minchárom év­vel ezelőtt, középiskolás korában "fa­ricskált" bicskával, majd a 70-es évek végén már közös kiállításokon vett részt az akkori Me­g­ének­lünk, Romá­nia helyi és megyeközi szakaszain néhai Seres András néprajzkutató biztatására. Itt ismerkedett meg az aszimmetrikus bajszú néhai Jakabos István kézdivásárhelyi fafaragóval, akitől faragás közben sokat ellesett. Szívesen eljárt mintákért, tanácsért a pávai Deák Béla bácsihoz, így került kapcsolatba a népművészettel, később a Haszmann fivérek, a gelencei vitéz Kelemen Dénes segítségével gyarapította a népi faragásra vonatkozó ismereteit. Kedveli Zsö­gödi Nagy Imre rajzait és Szervátiusz Tibor szobrait, kettejük hatása munkáin is felismerhető. Domborművei­nek témavilága a falusi életmód, a már letűnőben levő szokások, mesterségek, munkafázisok, vallási jellegű munkákat is készít. Így próbálja átmenteni a falusi élet hagyományait az elgépiesedett utókornak. "Mellék­vágányon" foglalkozik a népi faragással, igény szerint kopjafákat, székely kapukat, apró dísztárgyakat, családi és helységcímereket készít. A kopjafák ellentéteként kezdte faragni az életfát, amelynek elemei az emberi alakok mellett a népi motívumok is. Mivel Gábor Áron szülőfalujának szülöttje, természetesen egyéni kiállítással először a berecki iskola névadó ünnepségén jelentkezett Ferentzi László iskolaigazgató kezdeményezésére. A Háromszéki Magya­rok Világtalálko­zó­ja alkalmával a berecki művelődési központban állított ki, Balogh András igazgató szervezésében, Jánó Mihály művészettörténész méltatta alkotásait. A megyeszékhelyen is volt egyéni kiállítása a Míves Házban. A Váradi József-iskola kisdiákjai Willmann Szabó Rozália tanítónő vezetésével színvonalas műsorral tették színesebbé a bemutatót, ahol Vargha Mihály szobrászművész, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója méltatta munkáit. Ez­után külföldi kiállítások következtek, a budapesti rákoshegyi önkormányzattól ka­pott meghívást, ahova Balogh András, a művelődési központ igazgatója is elkísérte, és az ő bemutató beszéde után a megnyitót Lakatos J. Péter, a Magyar Nemzeti Galéria főrestaurátora tartotta. Tót­komlós testvértelepülés meghívására Balogh András és Dimény Zoltán polgármester társaságában jutott el. Hódmezővásárhelyi kiállításán jelent meg a legnépesebb közönség, hiszen ott nagyon sok az ismerőse a közel tizenöt éves kapcsolatok révén a Gábor Áron Alapít­vánnyal, valamint a köztéri székely kapu által, amelyet 2000-ben állítottak a Népkert bejáratához. A kiállítás ötlete és egyben szervezője ismét Balogh András. A délvidéki Magyar­kanizsa régebbi meghívásának még nem sikerült eleget tennie, de kiállítási tervei közt szerepel. Tagja a Barabás Zsombor nevét viselő népművészeti egyesületnek, László Ká­roly biztatására részt vesz az egyesület által szervezett közös kiállításokon, a karácsonyi időszakot megelőzve a Vigadó kistermében szerveztek közös tematikus tárlatot.


Családjában nincs utánpótlás, lányai nem próbálkoztak a fafaragással. A községben a 90-es évek elején kultúrigazgatóként szeretett volna faragókört létrehozni, de nem járt sikerrel.
Most — nyugdíjazásra várva — több időt szentelhet a faragásnak, eleget tud tenni a megrendeléseknek, és közérdekű tevékenységekre is jut ideje. Így vállalta el önkéntesként a titkári teendők mellé a Gábor Áron Alapítvány vendégházának gondnokságát, jelenleg az alapítvány fennállásának 20. évfordulójára készülnek. "Sajnos, az emlékház udvarán gyarapodnak a kopjafák, tavaly szeptemberben vitéz Khell Ödön alapítványi elnök emlékére állítottunk, idén májusban pedig Orbán Árpádnak, alapítványunk mecénásának avatunk kopjafát halála első évfordulóján. Ennyi­vel szolgálhatja utódait és nemzetét" — vallja a berecki fafaragó.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 188
szavazógép
2011-03-19: Kiscimbora - :

Lázár Ervin: Szabad-e gólyát lőni?

Megindultunk lefelé a szurdékon, elhagytuk a gyurgyókák tanyáját, a völgyből idelátszott a fűztelep, a nádas, a marhalegelő gémeskútja, s az egészet, mint egy kifényesített, csillogó keret, ölelte körül a folyó. Öregapó hunyorogva nézett szét a kedves tájon, s botjával körülmutatott.
2011-03-19: Kultúra - Iochom István:

A világ legnagyobb székely kapujának készítője

A torjai Pethő Sándor fafaragót szűkebb és tágabb hazájában úgy tartják számon, mint a világ legnagyobb székely kapujának készítőjét. Kétségtelenül ez hozta meg számára a megérdemelt hírnevet, az elismerést. Azóta több mint száztíz székely kapu hagyta el műhelyét, ami nem kis teljesítmény.