A nemezelés vonzásában

2011. március 19., szombat, Kultúra

A magyarokkal a nemezelés ősi mesterségét Közép- és Belső-Ázsia vándorló népei ismertették meg. Habár ezt a foglalatosságot bárki kipróbálhatja, hiszen csak néhány maréknyi színes gyapjú, meleg víz és szappan kell hozzá, mégis művészi szinten nagyon kevesen foglalkoznak napjainkban nemezeléssel. A nemezelés a képzőművészethez áll közelebb, de Erdélyben inkább népművészek foglalkoznak vele. Felső-Háromszéken egyik legismertebb népművész a Torján élő és alkotó Lukács Olga, a helybeli Jókai Mór Óvoda óvónője.

A nemezelés technikájával az 1997-es csernátoni nyári alkotótáborban került kapcsolatba, akkor hallott a nemezelésről, de élőben addig nem látta, hogyan készül a nemez. A táborban különböző nemezeket készített, majd otthon folytatta, és rájött, hogy a motívumokat nem csak másolni lehet, hanem saját ötleteit is gyapjúba viheti. Lukács Olga leginkább az absztrakt mintákat kedveli, amelyeket a népművészetből kölcsönzött elemekkel együtt vagy a szülőföld szépségeiből merítve jelenít meg egy-egy szőnyegén. Torján, Kézdi­széken ő az egyedüli nemezelő, a vidék másik ismert kézművese a Dálnokon élő Jákób Ildikó óvónő.
Első egyéni kiállítását a kézdivásárhelyi Vigadóban tartotta 2007-ben, majd Sepsiszentgyörgyön és Bu­ka­restben erdélyi nemezelőkkel közösen mutatkozott be. Két éve készül újabb egyéni kiállításra, de úgy érzi, még nem jött el annak az ideje, másrészt pedig az elkészített nemezekből időközben sokat eladott, a megmaradt anyag nem is lenne elegendő egy tárlatra. Munkái hazai, magyarországi, írországi, németországi és hollandiai magángyűjteményekbe került.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2011-03-19: Kultúra - Iochom István:

A világ legnagyobb székely kapujának készítője

A torjai Pethő Sándor fafaragót szűkebb és tágabb hazájában úgy tartják számon, mint a világ legnagyobb székely kapujának készítőjét. Kétségtelenül ez hozta meg számára a megérdemelt hírnevet, az elismerést. Azóta több mint száztíz székely kapu hagyta el műhelyét, ami nem kis teljesítmény.
2011-03-19: Életutak - Bokor Gábor:

Érvényesül a tanult gazda

A sepsiszentgyörgyi Nagy Bertalan 92. életévét tapossa. Koros, de nem vénember, most is szereti a viccet, beszélgetés közben huncutul mosolyog, az emlékeit derűsen meséli — pedig lehetne oka panaszkodásra is. Pontosan emlékezik múltjára, a hatvan-hetven évvel ezelőtti történésekre. Kollektivizálás, állami gazdaságok megalapítása, földek elvétele — olyan események, melyek még egy-két nemzedéken át bizonyára közérdekű témákként maradnak fenn. Ha másért nem is, de ezeknek a levét issza a mai gazdatársadalom. A kolhoz, az államosítás olyan nyomokat hagyott a mezőgazdaságban, melyek eredményeként fényévekkel lemaradtunk a modern nyugati agrártársadalmaktól. Persze, aki legény volt a talpán, az a szocialista mezőgazdaság idején is állta a sarat — ilyen Bertalan bácsi.