Baranta: sport, hagyomány, életforma

2011. április 2., szombat, Kovakő - diákmelléklet

A baranta hagyományos magyar harcművészet, önkéntesség és egyben életforma, amely ismét egyre nagyobb teret hódít. Régen emberek élete függött attól, hogy valaki milyen ügyesen forgatja a fegyvert, de napjainkban mi készteti arra az embereket, hogy egy már idejétmúlt harcmodort elsajátítsanak? Erre a kérdésre kerestük a választ.

K. Andor Attila: Mert segített megnyílni a hagyományos dolgok felé, és a közösség összetartó ereje nem engedi, hogy abbahagyjam.
B. Zsombor: Mert nem csak harcművészetet tanulok meg általa, hanem magyar kultúránk elemeit, őseink életmódját, szokásait, és hogy a mai világnak is megfelelő legyen a válaszom: a sport kell, mivel egészséges.
Sz. Mátyás: Mert szeretem ezt az életformát.
F. Hunor: Mert akartam valamit tenni, hogy mozogjak, és annak értelme is legyen, ekkor jött a baranta, amiben megtalálható a mozgás is, a kultúra is, ráadásul nem is idegen kultúra, hanem a miénk, magyaroké, és ez vonzott engem.
T. Csongor: Testmozgás és életforma, de a társaság sem utolsó.
K. Éva: Mert közel áll hozzám a szellemisége, szívesen megélem hagyományainkat, beleértve a szokásokat, kézművességet, táncot, éneklést, a közösségi életet, például a fazekasság, táncházba járás, kaláka, napfordulók ünneplése tűzgyújtással, magyar ruházat készítése. Ezek által élem meg a magyarságom, és még szeretek sportolni, mindig is nagy volt a mozgásigényem, de a baranta minden sportnál többet jelent, valahogy otthon érzem magam benne.
H. Tibor: Mert szeretem.
T. Tibor: Mert a baranta hagyomány és harcművészet, köze van a magyarsághoz, a múltunkhoz és persze sport, ami egészséges.
A. Gábor: A jövőért, a gyerekeimért, az unokáimért, értetek. Hogy kinyissam az emberek szemét, mert van más is a falakon túl, csak át kell jutni rajta. Sajna, vannak, akik vissza­esnek, és sosem jutnak át a falon, de még a könnyebbik utat sem választják, a kaput. Van, aki újra próbálja, és annak segítek, ha tudok. Régóta sportolok, és itt egybe tudom venni a sportot és a közösség­építést, ami fontos, mert korábban létezett ez, csakhogy a mai rohanó világban az emberek nem gondolnak egymásra, de még utódaikra sem, és sok más mindenért: példát mutatni, becsületességet tanítani, segíteni.

Molnár Andrea

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-04-02: Kovakő - diákmelléklet - :

Fodrászat és fegyverropogás

Líbiai háború... ugyanaz a bolygó, mégis, két teljesen más világ. Míg számunkra a legnagyobb fejfájást egy rosszul sikerült frizura vagy egy alkalmi ruha beszerzése okozza, addig egy nem is annyira távoli országban az emberek utolsó csepp vérükkel is a jövőjükért harcolnak.
2011-04-02: Kovakő - diákmelléklet - :

Extrém sportok – a város mostohagyermekei

A parkban, az utcákon, a játszótereken, a városon belül és kívül egyaránt nap mint nap lelkes fiatalokat látunk. Vannak, akik biciklivel próbálkoznak, esetleg gördeszkával, de olyanok is akadnak, akik görkorcsolyával képviselik a sepsiszentgyörgyi társadalom számára még mindig megbotránkoztatónak tekintett extrém sportokat.