A 2010-es népszámlálás szerint az Egyesült Államok hispán (latino) lakossága 50,5 milliós volt, azaz minden hatodik amerikai spanyol anyanyelvű vagy a latino kultúrkörbe tartozik. A 2000 és 2010 közötti évtizedben az amerikai népességgyarapodás több mint felét ők adták. Meg fogják változtatni az USA jövőjét, de hogyan?
A növekvő hispán népesség egyszerre ébreszt kihívásokat és tartogat lehetőségeket – értékelik a helyzetet a Wharton üzleti iskola demográfusai és közgazdászai. Rövid távon a latinók stimulálják az üzletet, felpumpálják a gyenge ingatlanpiacot, feltöltik az elöregedő munkaerőkészleteket, új életet visznek a halódó közösségekbe. De miközben a hispán népszaporulat emelkedik, az amerikai fehér népesség csökken, amiből etnikai generációs rés jön létre. "Az USA jövője növekvő mértékben kötődik a kisebbségekhez" – jelentette ki Steve Murdock, a népszámlálási hivatal korábbi igazgatója, a houstoni Rice Egyetem szociológiaprofesszora. Például Texasban, ahol – Kaliforniát kivéve – több hispán él, mint bármely másik szövetségi államban, a gyermekpopuláció növekedésének 95 százalékát ők adták az elmúlt évtizedben. Eközben a hispán tanulók száma nő csakúgy, mint a hátrányos helyzetűeké – mondta Murdock.
Oktatási pályaváltás
A történelem során először a texasi általános iskolai tanulók több mint fele latino. "Meg kell változtatnunk ezeknek a kölyköknek az oktatási pályáját. Nem csak az ő javukra, hanem mindannyiunk hasznára – fejtette ki a szociológiaprofesszor. – A legkevesebb, hogy megértsük: ha nem látjuk el őket megfelelő forrásokkal, nem fektetünk be ebbe a populációba még fiatal korában, akkor szegényebbek és kevésbé versenyképesek lehetünk, mint ma."
A helyzet nem csak Texasra jellemző. A hispán populáció kilenc szövetségi államra koncentrálódik (Arizona, Kalifornia, Colorado, Florida, Illinois, Új-Mexikó, New Jersey, New York és Texas), de sohasem volt olyan kiterjedt a többi államban élő szórványnépesség, mint ma – állítja Mark Hugo Lopez, a washingtoni Hispán Kutató Központ társigazgatója. A legnagyobb népességnövekedést az intézet a déli államokban tapasztalta, ahol az ingatlanrobbanás és az ipari terjeszkedés miatt létrejövő munkahelyek vonzották a bevándorlókat. Arkansas, Alabama, Tennessee, Georgia, Kentucky és Észak-, illetve Dél-Karolina tíz év alatt megduplázta hispán népességét. A növekedéshez nem csak a bevándorlás, hanem a korábbi bevándorlók népszaporulata is hozzájárult. Mi több, a növekedés 70 százalékát éppen az USA-ban született latinók adják a Hispán Kutató Központ elemzései szerint.
Áldás és átok
A latino közösség lélekszámának növekedése egyszerre áldás és átok az üzleti élet számára. Kialakult egy növekvő hispán piac, ami azonban túl nagy és sokrétű ahhoz, hogy pontosan behatárolható lehessen. A latinók több mint húsz szövetségi államban eresztettek gyökeret, de a fogyasztásuk, az étkezési szokásaik, a képzettségi szintjük, a lakhatási helyzetük egészen különböző. "A hispán piac hagyományos megközelítése használhatatlanná vált" – vélekedik Jose Villa, a Los Angeles-i multikulturális Sensis hirdetési ügynökség elnöke. Az elmúlt harminc évben a latinókat az üzleti élet elkülönült csoportként kezelte. Egyszerűen spanyolul beszélő kisebbségként azonosították. Ma viszont döntő többségük már Amerikában született polgár, aki beszél angolul, s nem kizárólag a spanyol nyelvű médiára támaszkodik. A nagy kérdés, hogy mit lehet kezdeni az egyre növekvő számú latinóval, aki büszke a gyökereire, de nem beszéli a spanyolt.
Villa azt jósolja, hogy a hispánok felé forduló hirdetési ügynökségek el fognak tűnni, amint a vállalatok felismerik, hogy a latinók inkább az általános piac részének tekinthetőek. Tavaly például olyan nagy láncok, mint a Home Depot, a Burger King vagy a floridai Publix áruházak megszüntették a hispánoknak szóló kampányaikat, és az általános piacra dolgozó marketing- és hirdetési cégekkel dolgoztak tovább. Sőt, egyre több angol nyelvű reklám szól kifejezetten hispánoknak. A Bud Light sör reklámjának arca Carlos Mencia, a hondurasi származású, igen népszerű színész, showman lett, akinek a vonzereje elegendő volt ahhoz, hogy a reklámot levetítsék a Super Bowl idején. Ezzel pedig elérték, hogy a Bud Light hirdetések elsődleges nézőközönsége latino legyen.
A hispán populáció növekedése jó a gazdaságnak, különösen azokon a területeken, ahonnan korábban elvándoroltak az emberek – állítja Fernando Ferreira, a Wharton ingatlan-gazdaságtannal foglalkozó professzora. "A több ember nagyobb ingatlanpiaci keresletet, növekvő lakásárakat, végül növekedést jelent – fejtette ki. – Néhány európai országgal szemben, amelyek veszítenek a lakosságukból, Amerikában a latino közösség bővülésének köszönhetően a populáció mérete stabil marad. Fontos plusz ez az USA gazdaságának, mert ellensúlyozza a recesszió hatásait az ingatlanpiacon." (a hvg.hu nyomán)