Amit eszel, az az orvosságodZöldség és gyümölcs

2011. május 19., csütörtök, Család

Okkal feltételezzük, hogy emberősünk fejlődésének "gyűj­tögető" szakaszában csak növényi táplálékot fogyasztott, akárcsak napjainkban az emberszabású majmok (orangután, csimpánz, gorilla).

Közeli rokonainknál állati táplálék csak kivételesen, alkalomszerűen fordul elő. Az ember vakbele e kezdeti táplálkozási módnak a csökevénye.
Táplálékunk a gyűjtögető-halász-vadász életformával vált vegyessé (növényi és állati eredetűvé). A kóborló életmódot követően az állattartással és növénytermesztéssel foglalkozó ember letelepedik, a háziasítás, a nemesítés következtében pedig egyre hangsúlyosabbá válik a vegyes táplálkozás, amit emésztőrendszerünk is egyértelműen tükröz. Jelenkorunk jóléti társadalma azonban mintha felhagyna az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás­sal, az állati eredetű termékek kerülnek túlsúlyba, aminek ártalmasságát csak súlyosbítja a mozgáshiány. Ez mindenekelőtt érrendszeri és szívbetegségekben, köszvényben nyilvánul meg.
A friss zöldségek ritkán salátaként, inkább főzelékek, kö­rítések formájában, tehát feldolgozva jelennek meg étrendünkben. A gyümölcs talán még ritkábban, többnyire lekvárként, dzsemként, cukorral és tartósítószerekkel tárolva. Ugyanakkor nem tájékoztat a kereskedelem az ezekben kimutatható vegy­szermaradékok­ról, amelyek a frissesség látszatát őrzik, illetve (a biotermékeket kivéve) növényvédő szereket tartalmaznak.
Napjainkban gyakran esik szó a zöldségről és a gyümölcsről. Melyek tehát azok a kétségtelen értékek, amelyek miatt nélkülözhetetlenek?
Valamennyi – eltérő arányban – tartalmazza szervezetünk három legfontosabb szerves anyagát (fehérjét, szénhidrátot, olajat) termé­sében, áltermésében, magvában. Mind vízben, mind zsírban oldódó vitaminokban gazdagok. Ha kis mennyiségekben is, de szervezetünk számára fontos ásványi anyagok szintén megtalálhatók bennük. Testünk 65 százaléknyi vizet tartalmaz, ennek állandó pótlásához lényegesen hozzájárulnak a magas vízértékű zöldségek és gyümölcsök (pl. a kobakosok, a friss saláta tömegének 95 százaléka víz). A szerves savak (almasav, citromsav, borkősav) ugyancsak fontos komponensek, de emészthetetlen rostjuk sem haszontalan, hiszen a salakanyag megkötésében és a bélmozgás elősegítésével ezek eltávozásában játszik szerepet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 683
szavazógép
2011-05-19: Család - Puskás Attila:

Mérges kígyónk, a vipera

Románia területén egyetlen mérgeskígyó-nemzetség él, három fajjal. A legelterjedtebb az erdélyi hegyes-dombos vidékeken elég gyakran előforduló keresztes vipera (Vipera berus berus), veszélyes, de szigorúan védett hüllő.
2011-05-19: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Magyarhermányi panaszáradat

Falugyűlésre szólt a meghívó múlt héten Magyarher­mányban. Amikor már kissé megnyúlik a nap, később kell szervezni az ilyen találkozókat – magyarázták a helybeliek.