Nemzetközi magyar filmsiker
A Magyar Televízió Svédtelenül Glasgow-ban című alkotása képviselte Magyarországot a Glasgow-i Nemzetközi Emberjogi Dokumentumfilm-fesztivál döntőjében. Joka Daróczi János és Kovács János 2006 őszén készült közös munkája egy roma csoport svédországi hányattatását mutatja be.
Nem lehetett könnyű dolga a fordítónak, aki a Svédtelenül című dokumentumfilm anyagát és címét angolra átültette. Végül a Hopeless in Sweden címmel nevezték be a Glasgow-i Nemzetközi Emberjogi Dokumentumfilm-fesztiválra, ahol bejutott a legjobb pályaművek közé. A magyar közszolgálati televízió Regionális Szerkesztőségének alkotása napjainkban játszódik, és annak a közel háromszáz baranyai romának a svédországi kálváriáját dolgozza fel, aki a jobb élet reményében utazott a skandináv országba, és kért menedékjogot. Nem ők voltak az egyedüliek, akik Magyarországról a tartós munkanélküliség és kilátástalanság állapotából indultak útnak a messzi bizonytalanba.
,,A hetvenes évek disszidálási hullámában kitelepültek közül sokan karriert csináltak, de köztük nemigen voltak romák. Amikor pedig már szabad lett az út, a fogadókészség hagyott alább ― jellemzi a kisebbség helyzetét Joka Daróczi János szerkesztő-riporter. ― A film elkészítésével látleletet kívántunk venni a modern exodusról, nem azt kutatjuk, hol rejtőzik az igazság."
(mtv)
Együttműködés
Több hónapig tartó egyeztetés után együttműködési megállapodás jött létre a Magyarok Világszövetsége és a Magyarországi Roma Összefogás Pártja között (MRÖP). Az egyezményt, amelyet Patrubány Miklós és Szajkó Béla írt alá, egy cigány kisebbségi fórumon, a Pest megyei Dány községben hozták nyilvánosságra. A roma szervezet 200—250 ezer roma aláírás begyűjtésével kívánja támogatni a külhoni magyarok magyar állampolgárságának visszaadásáért kezdeményezett második népszavazást, és egyben a Magyarok Világszövetségének segítségét kéri a romák támogatására szánt európai uniós közpénzek korrupciómentes felhasználásához.
Roma ösztöndíjasokat vár az EP
Az Európai Néppárt Járóka Lívia EP-képviselő és a Robert Schumann Alapítvány támogatásával 2008. januárjától 2009. júliusig meghosszabbítja európai parlamenti gyakornoki és médiagyakornoki pályázatát roma fiatalok számára. Minden költséget a program áll, a gyakornokok ezer euró ösztöndíjat kapnak havonta.
A program elsődleges célja a gyakornokok tájékoztatása az európai politikai folyamatok működési mechanizmusáról, hogy megismerjék az Európai Parlament szervezeti felépítését és működési struktúráját. Azt is szereték elérni, hogy a roma fiatalok az európai roma önszerveződés aktív szereplőivé váljanak. A médiagyakornoki program célja, hogy az Európai Parlament munkájának átláthatósága, az objektív és teljesebb tájékoztatás érdekében egyre több újságíró szerezzen az Európai Parlamentben szakmai tapasztalatokat. A gyakornokok aktívan részt vesznek a néppárti EP-képviselők irodájának munkájában.
Pályázati feltételek: EU vagy társult ország állampolgára, korhatár: 22—35 év, befejezett vagy utolsó két évében járó felsőfokú egyetemi/főiskolai tanulmányok, jó angolnyelv-tudás, roma közéleti tevékenység. A jelentkezéshez szükséges: angol nyelvű önéletrajz, angol nyelvű motivációs levél, amelyben a pályázó leírja szakmai terveit és a roma közéletben és közösségekben végzett eddigi tevékenységeit, egyetemi/főiskolai oklevél vagy tanulói jogviszonyt igazoló okirat, nyelvismeretet igazoló bizonyítványok, ajánlólevél (egyetemi tanár vagy munkáltató). A jelentkezési határidő folyamatos, a jelentkező által megjelölt két hónapos gyakorlati időszak előtt hat hónappal kell jelezni a részvételi szándékot.