Az egyetemes nevelési értékek című rendezvénysorozat első félévi záróakkordjaként szombaton a Váradi József-iskola dísztermében Dán Judit kolozsvári zenepedagógus tartott nyílt műhelyt A zene személyiségformáló ereje címmel.
A tőle már megszokott élményszerű előadásban a zene hatását elemein keresztül vizsgálta – ritmus, dallam, harmónia –, és konkrét példákból érthettük meg, fedezhettük fel hatását a gyermek fejlődésére és személyiségére. Érdekes volt a különböző, részben saját készítésű hangszerek kipróbálása, hangzása – a résztvevők először saját magukon érzékelték a ritmus hatását, majd egymás közt a harmonikus vagy disszonáns minőségeket, végül együtt a dallam szárnyalását.
A délutáni foglalkozáson megpróbáltuk egy ívbe fogni a zenetörténet nagy korszakait a görög zenétől a kortárs szerzőkig, és párhuzamot vonni a gyermek, illetve az ifjú személyiségének fejlődésével. Elindulva a szinte lebegő, angyalszárnyakon szálló bizánci, majd gregorián muzsikával, a tánc és éneklés örömét felfedező reneszánszon, a strukturáló barokkon, a rendet kereső klasszicizmuson, a nagy szenvedélyeket kifejező romantikán át egészen a szinte szülési fájdalmakat megelevenítő modernig kerestük a hasonlatosságot az önfeledten éneklő kisgyerektől az éppen szerelmes kamaszon át a saját maga útját kitaposó fiatal felnőttig.
A görög korszak, illetve ennek zenéje kapcsán sikerült a zene apollói – szinte meditatív –, illetve dionüszoszi, a tánc és éneklés örömét éltető minőségeit megélni, hacsak egy napra is. Köszönjük Dán Juditnak, aki 1992 óta rendszeresen visszatér megyénkbe, városunkba, hogy megosztotta velünk nemcsak tudását, hanem a zenével való találkozás örömét is.
CSÍKI LÁSZLÓ