Az Európai Unió tíz polgára közül mintegy nyolc tartja úgy, hogy mások önkéntes segítése életük fontos velejárója, noha tízből mindössze hárman vesznek tevékenyen részt közösségi munkában — derül ki a TNS közvélemény-kutató vállalat által az Európai Bizottság megbízásából készített legfrissebb Eurobarometer-felmérésből.
A huszonhét tagállamban mintegy 26 800 embert megszólító kutatás másik következtetése az, hogy bár a legtöbb európai (65 százalék) nem vesz aktívan részt önkéntes munkában, illetve nem végez ilyet — legalábbis nem a kérdőívben felsorolt szervezeteknél —, az európai átlag nagy különbségeket rejt az egyes tagállamok között.
Egyes országokban meglehetősen magas azok száma, akik saját bevallásuk szerint valamely szervezetnél aktív önkéntes munkát végeznek, vagy abban részt vesznek. Az eredmények szerint Ausztriában, Hollandiában, Svédországban és Németországban a válaszadók több mint fele (60—52 százalék) számolt be arról, hogy a felsorolt szervezetekben aktívan tevékenykedik. A részvétel aránya Bulgáriában, Litvániában és Portugáliában a legalacsonyabb (10—12 százalék).
A ,,tettrekészség" iránti hajlandóságot két társadalmi-demográfiai tényező befolyásolja: az emberek foglalkozása és iskolázottsága. A vezető állásúként besorolt válaszadók mintegy fele (49 százalékuk) aktívan végez önkéntes munkát, illetve részt vesz a felsorolt szervezetekben, míg a munkanélkülieknél ez az arány csupán húszszázalékos.
Érdemes megjegyezni, hogy nincs összefüggés aközött, hogy az önkéntesek milyen arányban vesznek részt a szervezeteket segítő munkában, és aközött, hogy főállásuk lehetővé teszi-e szakmai, családi és magánéletük egyensúlyát, illetve hogy munkájukat feszültségekkel telinek és nehéznek találják-e.
(MTI-Panoráma)