Nem egyedi, nem csak egyszeri politikai "kényelmetlenség" az, ami ellen Románia közigazgatási átalakÃtása kapcsán Traian Băsescu elnök az utóbbi idÅ‘ben oly sokat berzenkedik. Ellenszere mindennek csupán Románia "nagy létszámú kisebbségének" lehetÅ‘ség szerinti területi autonómiája lehet.
Románia államfÅ‘je egy aktualitás kapcsán érzett rá mindarra, amire politikustársai talán még nem egészen: államuk nemzeti többségének legalább annyira – ha nem még inkább – érdeke a nagy létszámú kisebbség autonómiája, mint magának a kisebbségnek.
Hogy is van ez? Az államfÅ‘ nemrégiben elmarasztalóan kifakadt: a kisebbség akadályozhatja a többségi nemzet közigazgatási berendezkedésének megváltoztatását. Még arra is hajlandónak mutatkozott, hogy az országosan kisebbségi közösségnek a Székelyföldön többségi megyéi akár külön testként, egyfajta corpus separatumként megmaradhatnak eddigi igazgatási határaik között – tehát kimaradhatnak a tervezett átalakÃtásokból. Băsescu ez utóbbi nyilatkozatával – akárha szándéktalanul – máris de facto autonóm területként kezdte értelmezni az általa emlÃtett székely megyéket.
Mindezt a közigazgatási reform szándéka tette nyilvánvalóvá mára. A demokráciában azonban – ahol a kormányzati és ellenzéki politikai erÅ‘k választói támogatottsága általában közel áll egymáshoz – az a nemzeti kisebbség, amely parlamenti jelenlétet biztosÃtó politikai erÅ‘ként jelenik meg, majdnem mindig a mérleg nyelve szerepét játszhatja, megnehezÃtve a többségi nemzet politikai akaratának érvényesülését. Valóban megnehezÃti a kisebbség a többség akaratának megvalósulását az esetben, ha e kisebbségiek nem egy autonómia keretei között folytatják le politikai küzdelmeiket, hanem az országos politikában. Vagyis koalÃciós ajánlatukkal azt a pártot juttatják kormányzati pozÃcióba, amely odaáll azon kisebbségi érdekek védelmében, amelyeket voltaképpen az autonómiájukon keresztül kellene érvényesÃteniük. Nem csupán az államigazgatási szerkezet, de a többségi nemzeti élet egésze, vagy annak sok vonatkozása lebénulhat a megtagadott vagy visszavont, elorzott autonómia esetén.
BiztosÃtsa Bukarest a Székelyföld autonómiáját, és az esetben nyomban garantálható lesz Románia, a román nemzet modernizációját szolgálni vélÅ‘ közigazgatási reform, valamint a román többség választásokon megnyilvánuló akaratának maradéktalan megvalósulása is!