Közel két éve várja 270 tonna burgonya árát tizenhárom felső-háromszéki termelő. A gazdák a 2009-es jó termés egy részét közvetítő cégen keresztül akarták értékesíteni. Több mint négyszázezer lejt kellett volna kapniuk.
A pénz azonban várat magára. A közvetítő a maga során továbbadta a burgonyát, ő tíznapos határidőn belül számított a pénzre. Üzletfele azonban neki sem fizetett. Per, büntetőjogi eljárás, letartóztatás, kényszervégrehajtás lett az esetből, mindennek ellenére az eladott krumpli árából eddig egy lejt sem láttak a károsultak. Egyik-másikuk már nem is reménykedik, a bizakodóbbak remélik, szeptemberben megkapják a pénzüket. Az ügyről sokan nem is szívesen beszélnek, azt mondják, nem éri meg. Sőt, akár visszavágás is lehet a "szájalásból", mert az ügy egyik főszereplője nyugalmazott rendőrtiszt.
Aki bizakodik
A Torján gazdálkodó báró Apor Csabának 29 000 lejjel tartozik a burgonya eladását közvetítő vállalkozás, a falubeli Agro Ady Kft. Azért bízta a kereskedőre a terményt, mert máskor is üzletelt vele, megbízott benne – mondja. 2009-ben azonban változott a helyzet, jelentősen késett a kifizetés. Rosszat sejtve beperelte az adóst. Ugyanabban az évben 2569/322 számmal iktatták iratcsomóját, a pert meg is nyerte. Ezt követően sem fizetett a közvetítő, így végrehajtóhoz fordultak. Akkor derült ki, hogy a cégnek nincs tulajdonképpeni vagyona, mely által be lehetne hajtani a tartozást. Sőt, a vezető, Alexa Mihai nevén sincs ingó vagy ingatlan vagyon, egyetlen jövedelme a nyugdíja – mesélte Apor Csaba. A kényszervégrehajtás 3000 lejbe kerülne, de egyelőre nem kéri annak elindítását, hiszen megtörténhet, hogy ez a pénz is kárba vész, ha nem lesz mit behajtani.
Ennek ellenére pozitívan vélekedik a kereskedőről, fogalmazása szerint az egykori rendőr jól jött ki a falubeliekkel, "nem tipikus regáti". Egyrészt megérti helyzetét, akár segít is Alexán – mondta. Többször tárgyalt vele, érdeklődött az ügy előmeneteléről. Úgy tudja, egy giurgiui cég és annak vezetője, bizonyos Stefanopol verte át az Agro Adyt. A burgonyát a katonaságnak szállították, de a vállalat időközben fizetésképtelenné vált. Több forgatókönyvet is ismer: nincs pénze a katonaságnak, rossz számlára utalták a pityóka árát, a giurgiui cégvezető fia elmulatta a pénzt, majd eltűnt, keresi a rendőrség, letartóztatták, de később kiengedték Stefanopolt – ezért nem kapták meg pénzüket a gazdák. Amit tényként könyvel el: a burgonya a katonasághoz került, ő maga hallotta, amikor a kamionok rakodásánál Alexa telefonon egyeztetett, mikor melyik egységhez jusson az áru. Azon is gondolkodott, személyesen megy el Giurgiuba, körülnézni az ottani vállalat portáján. Egyedül azonban kockázatos lenne. Amilyen híreket lehet hallani a déli megyékből, akár rosszul is elsülhet a jóhiszemű érdeklődés...
A kisgazdák lemondtak
A szintén torjai Kerekes család, Gyula és Ildikó 2009. október 6-án 53 000 kilogramm pityókát adott át az Agro Ady Kft.-nek. 23 940 lejt kellett volna kapniuk érte. Tíz hektáron gazdálkodnak, az összegre nagy szükség lett volna a következő agrárév elindításához. Nem volt mit tenni, 2010-et kölcsönpénzzel kezdték meg. Szerencsére jó ismerőseik, barátaik kisegítették – idézi fel Kerekes Gyula. A vegyszereket is hitelbe kapta, őszi kifizetésre. A tavalyi év jó volt, a gabonát, pityókát jó áron tudták értékesíteni, meg tudták adni a kölcsönt, "egyenesbe kerültek". Mindezek ellenére a házaspárt megviselte az eset. "Pár évvel megrövidítette az életünket" – vallják. Az eladott termény áráról lemondtak, nem reménykednek, hogy a 2009-es tartozást kifizeti az adós. A korrupcióellenes ügyészségen érdeklődtek, ott talán lenne esélyük, de nem érdekük, hogy bezárassák a kereskedőt – mondják. Civil pert nem kezdeményeztek, korábbi esetből tanultak: hiába a jogerős ítélet, az adósságot nem lehet behajtani, a tartozó cégek egérutat nyernek. Néhány évvel ezelőtt magánerdejükből 350 köbméter fát adtak el egy zágoni fakereskedőnek. Az nem fizetett, így pert kezdeményeztek, az ítélet nekik adott igazat. Végrehajtóval mentek az adóshoz, ám ott kiderült, a vállalkozást csődbe vitték, tulajdonosa újat alapított, azon keresztül bonyolítja tovább az üzletet.
A kézdivásárhelyi D. A. 7875 lejt vár ugyanattól a vállalkozótól. Nem vállalja nevét, azt mondja: soha nem lehet tudni. Ha valaki behajtaná a tartozást, akár részesedést is fizetne – mondja. De nem bíznak a megoldásban, nem lesz belőle semmi, elveszett a pénz – legyint lemondóan.
A közvetítőt is átverték
Az Agro Ady Kft. vezetője és tulajdonosa, Alexa Mihai készségesen vállalta a beszélgetést. Mint mondta, számára azért is kellemetlen az eset, mert akaratán kívül konfliktusba került olyan emberekkel, akikkel korábban jó viszonyban volt.
Tizenöt évig rendőrőrsvezetőként dolgozott Torján. 2006-ban betegsége miatt nyugdíjba vonult. Végkielégítésként jelentős összeget kapott, ebből épített házat Torján (többen vélekednek úgy a faluban, hogy az ingatlan az elszállított burgonya értékéből készült). Ugyanabban az évben alapította cégét, fő tevékenysége a mezőgazdasági terményekkel való kereskedés volt. Saját kisteherautójával hordta a megrendelőkhöz az árut, melyet környékbeli gazdáktól vásárolt fel. Jól ment az üzlet, havi 7000–8000 lejes nyereséget is hozott. Aztán meghibásodott az autója, motort kellett cserélni benne, ám a gyártó megtagadta a garanciás javítást, per lett belőle. 2009 őszén kezdte el a burgonya szállítását a giurgiui Ane Divers Group Kft.-nek. Előzőleg rendőrségi kapcsolatai révén ellenőrizte a céget. 2002-ben alapították, sem a vállalkozás, sem az akkor 57 éves tulajdonos, Adrian Stefanopol ellen nem folytattak eljárást, az adót is napirenden fizette. Az egyezség szerint a szállítást követő tíz napon belül kellett volna fizetnie. 6000 lej előleget kapott, ebből intézte a teherautók rakodását. Két héten át napi két-három kamiont raktak meg felső-háromszéki burgonyával. Az első fuvart a csernátoni Máthé Zoltántól vitték el – emlékezett a nyugalmazott rendőr. Tíz nap múlva csekkel fizetett Stefanopol, ám a bank visszautasította a kifizetést, az Ane Diversnek nem volt pénze a bankban. Összesen hat csekket kapott, egyet sem tudott beváltani. 2009 decemberében bűnügyi feljelentést tett, Stefanopolék előzetes iratcsomóját a kézdivásárhelyi rendőrség állította össze, következő évben a giurgiui rendőrség véglegesítette, a dosszié száma 2010/65. Az ügy az ottani törvényszékre került, Stefanopolt 29 napra letartóztatták – mint kiderült, több más kétes üzletben is részt vett. Utánanéztünk a giurgiui törvényszéken, és valóban, Stefanopol 2010/122/1094-es dossziéjának tárgyalása során tavaly április 30-án elrendelték az üzletember 29 napos letartóztatását. A vád, többek között: csalás, fedezet nélküli csekk kiadása. Egy másik dosszié – 2010/122/2139. sz. – is fűződik nevéhez. Ebben kérik az Ane Divers Group Kft. elleni csődeljárás elindítását. Legutóbb idén június 9-én tárgyalták az ügyet, akkor a törvényszék a csődeljárás véglegesítésére elrendelte az adós cég vagyonának felleltározását és lepecsételését. A giurgiui bíróságon további 17 dossziéban szerepel Stefanopol neve.
A maga során Stefanopol miatt az Agro Ady jelentős áfa-hátralékot halmozott fel. Kérte a kézdivásárhelyi pénzügyi hivatalt, hajtsa fel az adósságot az Ane Groupon. Ez az ügy a kézdivásárhelyi bíróságra került a 2010/322/447-es számú dossziéval, legutóbb május 18-án tárgyalták.
A jelenlegi állás szerint Giurgiuban szeptemberben hoznak ítéletet a Stefanopol-perben. Alexa elmondása szerint az üzletember azt ígérte, a törvényszéki döntés előtt kifizeti tartozását, mert így enyhébb büntetésre számíthat. Elméletileg tehát egy hónapon belül kiderül: megkapják-e a felső-háromszéki burgonyatermelők a négyszázezer lejt, vagy végképp búcsút mondhatnak a 2009-es termés után számított jó bevételnek.