NézőtérEgy abszurd nap

2011. október 1., szombat, Kultúra

Sławomir Mrožek színművei, lehet, nem jelentenek túlzott kihívást a színpadi rendezőnek, de annál nagyobb játszási lehetőséget a színésznek.

  • Nagy Alfréd és Derzsi Dezső
    Nagy Alfréd és Derzsi Dezső

A rendezés tulajdonképpen játék, szórakozás – aminek eredménye ugyancsak a szórakoztatás lehet. Az a bizonyos katarzis, melynek a nézőben kellene keletkeznie, ezúttal* elmarad. Ami nem feltétlenül baj, hiszen a színháznak – olykor – a szórakoztatásról is kell szólnia. Ilyen ez a magyar közönség számára ez idáig ismeretlen Mrożek-elő­adás: egy abszurd történet, az élet természetes folyamának megfordítása: halál után születés. Kevés szereplős ez is, következésképp a pergő dialógusoknek kellene vinniük az előadást – ehhez képest hosszú monológgal kezdődik, mely alatt a hallgató színésznek sokkalta nehezebb a feladata, mint a fecsegőnek. Sokkoló képpel is kezdődik, ilyen lehetetlen fűzöld öltönybe – hozzá színben passzoló inggel, cipővel, nadrág­szíjjal, zoknival – normális ember nem öltözik. A zöld a remény színe, ehhez képest mindkét szereplő öngyilkosságra készül. Kell ennél abszurdabb? Ilyen indítást nehéz rosszul folytatni, s Zakariás Zalán nem az a rendező (bi­zonyította már), aki egyetlen rossz mozdulattal félresiklatná az elő­adást. Gondosan építkezik, nagyon helyére illeszt minden kis részletet, nem kísérletezik feleslegesen. Csak amennyire a szöveg, illetve amennyire színészei engedik. A Mrożek-előadáshoz talált is megfelelő partnereket, Nagy Alfrédot és a társulat egyik új színészét, Derzsi Dezsőt – akire mindjárt "rásózott" egy főszerepet. Vá­lasztása ez idáig rendjén, hiszen mindketten "életes" színészek, nem csupán játszanak, de kommunikálnak, színpadi jelenlétük erőteljes. Hozzájuk képest Hölgyválasza elnagyolt gesztus, igaz, Mrożek is csak elsatírozott képet rajzolt róla. Benedek Ágnes – szintén új tagja a Tamási Áron Színháznak – a "szőke nő" szerepét túlzottan hitelesen, a metafizikai eszmefuttatásokba bocsátkozó nőét túlzottan akadémikusan játssza – bár ez lehet rendezői utasítás is, hiszen Zakariás Zalán is játszik és szórakozik. Játékából és szórakozásából meg élvezhető előadás születik, amit, bizonnyal, a "szakma" nem fog égig magasztalni, de a nézőben kellemes emlékként megmarad.
* Sławomir Mrożek: Egy nyári nap. A Tamási Áron Színház új évadjának második bemutatója, rendezte: Zakariás Zalán.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 704
szavazógép
2011-10-01: Kultúra - :

Léleköltöztetés (Nézőtér)

Mindazoknak, akik lelküket felöltöztetni vágynak egy színielőadás alatt, nem biztos, hogy olyan helyre kell menniük, ahol a színpad díszes, zsúfolt-kellékes, csak egy tér van: a nézőtér, míg a másik tér csak a szín.
2011-10-01: Kiscimbora - :

Döbrentey Ildikó: A kamillatündérek

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer három kamillatündér: Lilla, Milla és Milli. Akkorák voltak, mint az ujjam, és olyan szorgalmasak, mint a méhek. Amint elmúlt a nyár, ők már a következő nyári kamillaszüretre készültek.