Lecsengett az elmúlt hónap legnagyobb parlamenti politikai akciója is: a kormány az egyéni választókörzetes törvényjavaslatáért — elkerülendő a meddő és végeérhetetlen vitákat, a bizonytalan kimenetelű szavazást — felelősséget vállalt, ami azt jelentené egy normális országban, hogy az új választási rendet mihamarabb be lehetne vezetni. Esetleg már az európai parlamenti választásokon.
Tăriceanu kabinetje kompromisszumokra való hajlamot mutatott a törvényjavaslat kidolgozásakor, s ,,a kecske is jóllakjék, a káposzta is megmaradjon" elve alapján olyan szisztémát képzelt el, hogy az egyes körzetekben valóban a legnépszerűbb politikus győzzön, de a választók voksai mégse vesszenek el, s a pártok jelöltjei és a függetlenek egyaránt részesülhessenek a töredékszavazatok ,,újraosztásakor". Ez voltaképpen a magyar modellre emlékeztetne valamelyest, de nem azonos véle, ez eredetien romániai.
A nagy választási ,,reformtól" — szóban, nyilatkozatokban! — mindenki a politikai elit megújulásának és megtisztulásának esélyét vélte látni, de ahogyan a dolgok itt haladnak, ebből sem lesz semmi a következő kétkedden. Nem, mert Traian Băsescu és Călin Popescu Tăriceanu ,,háborúja" tovább tart, sőt, durvul: az államelnök kijelentette, hogy ő bizony nem fogja ellenjegyezni ezt a törvényt mindaddig, amíg népszavazást nem tartanak róla, ami egy időben esne meg az európai parlamenti választásokkal november végén. Lévén, hogy az államfő nem szokott elállni a maga hosszasan kikotlott ötleteitől, ez bizonyosan így is lesz, s már előre azon vitatkoznak, hogy a két nagy politikai aktust egyazon szavazóhelyiségben ejtsék-e meg, avagy külön-külön?! Gyönyörű dilemma, felemelő politikai, közéleti téma. Elképzelem a jámbor választópolgárt, amint az egyik szavazóhelyiségből a másikba caplat, hogy új és új sorokat kiállva, olyan kérdésekben nyilvánítsa ki akaratát, mely kérdések lényegét (a többségről van szó!) nem is érti igazán.
Ez az ősz a teljes politikai zűrzavar évada a romániai közéletben. Az, mert elméletileg még egy bizalmatlansági indítványt is be lehet nyújtani a kormány ellen, a kormányfelelősséggel felvállalt törvényt az alkotmánybíróságon is meg lehet támadni, továbbá a Băsescu-féle népszavazást is lehet bojkottálni. Erre például Ion Iliescu hergeli pártjának táborát.
Van aztán egy igen érzékeny, neuralgikus pontja az új választási metódusnak, mely kilátásba helyezi, hogy uninominális módszerrel válasszák meg a megyeitanács-elnököket is, mely választás eddig a pártok egyezkedésének-egyeztetésének tárgya volt. Ezzel az RMDSZ is igen sokat veszítene, hiszen hiába lenne első helyen némely megyékben a leadott voksok tekintetében, elnököt ,,kialkudni" semmiképpen nem tudna Hargita és Kovászna megyén kívül. Ami azért komoly veszteség.
Szóval, zajlik az élet, s alig lehet sejteni, hogy mi lesz ebből a nagy zűrzavarból.