Aradon pénteken felavatták az ismét felállított Szentháromság-szobrot. A kommunista rendszer által — egyházi és magyar jellege miatt — az arad-belvárosi minorita templom előcsarnokába száműzött emlékmű újra méltó helyre, a színház előtti térre került.
Az Arad megyei RMDSZ kezdeményezésére a városi tanács több milliárd régi lejjel támogatta a tizennégy méter magas műalkotás újraállítását. Az ünnepségen Gheorghe Falcă polgármester, Bognár Levente alpolgármester és Msgr. Roos Márton, a temesvári római katolikus egyházmegye püspöke mondott ünnepi beszédet, majd Sógor Csaba szenátor szólt a közönséghez.
Sólyom László koszorúzott
Sólyom László magyar köztársasági elnök a rákoskeresztúri új köztemetőben koszorúzott tegnap, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 51. évfordulójára emlékező gyásznapon. Az államfő először a központi emlékművet koszorúzta meg, főhajtását követően Nagy Imre mártírhalált halt miniszterelnök és a névtelen elesettek sírjához vonult. Sólyom László ezután koszorút helyezett el a forradalom vezető személyiségei sírjánál. A köztársasági elnök a 298-as parcellánál a hazáért vértanúhalált halt holtakra, valamint az ismeretlen helyen nyugvókra emlékezett, végül a 301-es parcellánál, a kommunista diktatúra és az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követő megtorlás vértanúinak névsorát tartalmazó emlékmű előtt tisztelgett.
Titokban emlékeztek
Titokban emlékeztek a Magyar Szocialaita Párt vezetői a 301-es parcellában, noha előzetesen sem a titkosszolgálatok, sem a rendőrség nem jelzett zavargásokat a nemzeti gyásznapra. Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök Lendvai Ildikó frakcióvezetővel és Hiller István kulturális miniszterrel közösen kiemelt rendőri biztosítás mellett helyezte el az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának koszorúját. A miniszterelnök magánemberként járt a rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában — közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő.
Bukarest megértését kéri
Walter Veltroni római polgármester Bukarest megértését kérte román állampolgárok Olaszországból való kitoloncolásához. ,,Megértem a román kormány aggodalmait. Mindent meg kell tennünk és meg is teszünk azért, hogy az idegengyűlölet és a türelmetlenség ne kerekedjen felül. Ugyanakkor Bukarestnek is meg kell értenie a mi aggodalmainkat. A migrációs áradat már elviselhetetlenné vált a fővárosban. Erkölcsi és politikai kötelességünk szavatolni a lakosok biztonságát" — mondta nyilatkozatában. Szerinte az olaszok készek befogadni és integrálni társadalmukba azokat, akik tisztelik az ország törvényeit, de megbüntetik és kiutasítják azokat, akik bűncselekményeket követnek el, vagy megsértik a társadalmi együttélés szabályait. Veltroni arra reagált nyilatkozatával, hogy Bukarest élesen elítélt egy római támadást, amelyben három román állampolgárt összevert péntek este olaszok egy csoportja. A román kormány felszólította az olasz hatóságokat: ügyeljenek arra, hogy ne ismétlődhessenek az ilyen idegengyűlölő cselekedetek. Kedden viszont összevertek egy 47 éves olasz nőt Róma egyik külvárosában, és feltehetőleg meg is erőszakolták. A bántalmazott nő belehalt sérüléseibe. Az olasz rendőrség egy roma származású román állampolgárt gyanúsít a brutális tettel. A bűncselekmény nagy felindulást és felháborodást váltott ki az olasz társadalomban.