A Rómába indult hadakat ezúttal nem Attila hun király, hanem Călin Popescu Tăriceanu miniszterelnök vezette, s lévén igen kis csapat vezénylete alatt, hát bebocsátást is nyertek az Örök Városba, sőt, XVI. Benedek pápánál is tiszteletüket tehették. A különbség most az, hogy nem a pápa járult a várost fenyegető hadak vezére elé, visszafordulásra kérvén őt, hanem kormánytagjaink járulhattak a Szentatya színe elé.
Az ügy viszont most is a hódításról és a beözönlésről szól: Olaszországot óriási tömeg árasztotta el, albánok, észak-afrikaiak és romániai állampolgárok (románok és romák). Itália tűrte, amíg tűrhette, de mostanában betelni látszott a pohár, mert, főleg a mi honfitársaink, csúnyán kiviselték magukat, loptak, csaltak, sőt, gyilkolásztak is. Illesse megfelelő tisztesség a kivételeket (bizonyára ők vannak többen!), de az emberek igen hajlamosak mindenkor általánosítani. Hát ez történt most is, mind a közvélemény, mind a sajtó, sőt, némely politikusok is az innen oda kitántorgók gyors és csaknem általános kiebrudalását kezdték követelni, de már határozott jelei mutatkoztak annak is, hogy félkatonai jellegű csoportok fognak érvényt szerezni a népakaratnak, ha nem teszik meg azt a hatóságok.
Tăriceanu kis csapatával emiatt kelt útra tehát Rómába, egyrészt megmagyarázni, hogy nem minden romániai állampolgár született bűnöző, másrészt közös terveket dolgozni ki a súlyos válság kezelésére. Romano Prodi olasz miniszterelnökkel valami ilyesmiben meg is egyeztek, hangsúlyozván, hogy a kizsuppolási eljárásnak egyéni elbírálás szerint kell történnie, nem szabad általánosítani. Közös levelet is intéztek az Európai Bizottság soros elnökéhez, a portugál Barroso úrhoz, tegyen már valamit az unió az ide-oda migráló európai polgárok beilleszkedése, integrációja érdekében. Elsősorban a roma etnikumhoz tartozók esetében. Mert — ugyibár — ők is ,,juréper citoyenek"... A baj mindössze annyi, hogy közülük igen kevesen ,,integrálódtak" szülötte országukban is, miért tennék hát másfelé!? Legtöbbjük érvényes okmányokkal sem rendelkezik, s nemhiába mondta kollégájának Tăriceanu miniszterelnök, hogy kiebrudalásuk felesleges, hiszen két-három napon belül visszatérnek, nem biztos, hogy elhitték neki. Pedig így van.
Közben Ollie Rehn európai bővítési főbiztos Belgrádban tárgyalt Szerbia fokozatos csatlakoztatásának lehetőségeiről, melyek azért is kérdésesek, mert a két háborús főbűnös, Mladic és Karadzic még mindig nem került elő, de ott is felmerült már, hogy az országnak vissza kell fogadnia a nyugatra szökdösött, menekültekként követelőzők ezreit-tízezreit. S már írják is össze a magyar települések üresen álló házait-portáit.
Mi itt a megoldás? Vállvonogatással bizonyosan nem oldható meg e súlyos, már-már kontinentális baj.