Gyakran hallani, hogy Sepsiszentgyörgy a szobrok városa. Talán így is van, hiszen az emléktáblákkal együtt közel nyolcvan köztéri alkotás színesíti városunkat. Sokan vélik túlzásnak, hogy a megyeszékhelyen több tucat szobor is helyet kapott, legyen szó egész alakos alkotásokról, mellszobrokról, kortárs, absztrakt művekről.
Lehet, igazuk van – lehet, nincs. Tény, hogy néhány jeles személyiség megérdemli ezt a tiszteletet. Például Gróf Mikó Imre, Kós Károly, Cserey Jánosné Zathureczky Emília, Gyárfás Jenő olyan változást hozott a helység életében, mely befolyásolta mai arculatát, mai szellemiségét is.
Ide sorolhatjuk Csutak Vilmost is, akinek egész alakos bronz szobrát november 19-én leplezték le a Székely Mikó Kollégium előtt. Csutak Vilmos neve, sajnos, sokaknak csak egy név, másoknak csak valahonnan ismerős, és a legtöbben nem ismerik. Pedig a Székely Mikó Kollégium rektorigazgatója, a Székely Nemzeti Múzeum igazgató-őre, egy olyan személyiség városunk történetében, akinek még a jelen nemzedéke is köszönettel tartozik. Nevéhez fűződik a Székely Mikó Kollégium Leánygimnáziumának megépítése. Az impériumváltás idején befogadta a Kollégiumba a Polgári Leány- és Fiúiskolát és az Elemi iskolát, törekedett az anyanyelvű oktatás biztosítására, időt s energiát nem sajnálva, végigjárva a székely falvakat biztatta a szülőket, hogy taníttassák tovább gyermekeiket.
A szoboravatón, a hideg ellenére is, a jelenlevők tisztelettel hallgatták végig Bíró Béla, az iskola korábbi igazgatója, Kelemen Hunor művelődési miniszter, Incze Sándor nyugalmazott esperes és az alkotó Petrovits István beszédét. Ezt követően az iskola dísztermében a Székely Mikó Kollégium kórusa, tánccsoportja tisztelgett az egykori igazgató emléke előtt, majd néhány diák rövid előadással megidézte Csutak Vilmos alakját, felelevenítve történelemóráinak hangulatát.
Mondhatjuk azt, hogy lám, egy újabb szobor, kérdezhetjük, hogy ez meg minek, de meg is állhatunk elolvasni, amit arra a táblácskára írtak. Azt hiszem, a Székely Mikó Kollégium diákjai az elmúlt hónap folyamán szervezett rajzpályázatok, osztálydíszítő verseny és hasonló rendezvények által végre tudják, ki volt Csutak Vilmos, s talán Petrovits István időtálló alkotása által még sokan felfigyelnek rá, és a jövő nemzedékei is ismerni fogják nevét.
A város utcáit járva feltehetjük a kérdést, hogy tényleg fontos-e ez a sok, emléket állító köztéri alkotás, de ha kezdjük számba venni, többnyire mind olyan személyiségek, akik hatottak a városra, akikre hatott a város...
Tóth Gödri Iringó