Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) november harmadik csütörtökét (idén 15-ét) dohányfüstmentes nappá nyilvánította egy harmincegy évvel ezelőtti, akkor az Egyesült Államokból indult kezdeményezés hatására.
A nap mottója Ne gyújts rá, s a különböző rendezvényeken azt is hangsúlyozzák: a dohányosoknak nincs joguk, hogy ártsanak nemdohányzó embertársaiknak. Az Európai Unió országaiban évente mintegy 79 000 ember válik a passzív dohányzás áldozatává. A dohányfüst több mint ötven rákkeltő anyagot tartalmaz, nem meglepő tehát, hogy a passzív dohányzás betegséget és halált okoz. Itthon egyelőre nem nagyon alkalmazzák azt az európai elvárást, amely szerint teljes füstmentesség kívánatos az iskolákban, a kórházakban, a munkahelyen, de a szórakozóhelyeken és az éttermekben is.
Nem ez az egyetlen nap, amikor az egészségvédők harcba indulnak a dohányzás ellen, hiszen a WHO május 31-ét is dohányzásmentes világnappá nyilvánította. Földünkön jelenleg mintegy 1,3 milliárd ember dohányzik rendszeresen, s e szenvedélyük miatt évente ötmillióan vesztik életüket. (MTI)