Visszatérni a játszmába
A visegrádi négyeknek (V4 – Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia) vissza kell térniük a játszmába, s erre az Európai Unió költségvetésének kulcsfontosságú tárgyalásakor kerül sor – mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnök tegnap a külügyi és a pénzügyi tárca negyedéves munkáját összegző sajtótájékoztatóján. Tusk kiemelte, hogy a V4-ek elnökségének júliusi átvételével Lengyelország aktivizálni kívánja a csoportot.
Pozsony jóváhagyta
Jóváhagyta a két új Ipoly-híd megépítéséről szóló magyar–szlovák megállapodást tegnapi ülésén a pozsonyi kormány. A tervekben szereplő két Ipoly-híd azt a célt szolgálná, hogy a régióban ismét fel lehessen újítani a két ország szomszédos területei közti közúti személy- és teherforgalmat. A megépítendő hidak azonban egyelőre még csak az építési engedélyeztetés stádiumában vannak. A létesítmények megépítése jelentős részben annak függvénye, hogy sikerül-e megszerezni hozzá az Európai Unió vidékfejlesztési alapja által megítélhető támogatást. A hidak építési költségvetésének 95 százalékát ugyanis éppen ebből az alapból szeretnék fedezni az építtetők.
Az ACTA ellen tiltakoznak
Alapvető szabadságjogokat veszélyeztetnek a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodásban (Anti-Counterfeiting Trade Agreement – ACTA) foglaltak, ezért a megállapodás a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala számára teljesen elfogadhatatlan, s a szervezet tiltakozik annak esetleges ratifikálása ellen. A Kerekasztal szerint az ACTA jelenlegi formájában példa arra, hogy a törvények is sérthetik az emberek jogbiztonságát. Az egyezmény végső soron nem a köz javát szolgálja, hanem egy szűk rétegét. Aggályosnak tartjuk, hogy az egyezmény titokban, zárt ajtók mögött született, megalkotásának folyamatában éppen maguk az érintettek nem vehettek részt – állítja a szervezet.
Felfüggesztik az eljárást
Az Európai Bizottság jogi vizsgálatnak veti alá az ACTA tartalmát – jelentette be tegnap Karel De Gucht. Az Európai Unió kereskedelempolitikájáért felelős bizottsági tag elmondta, hogy az EU luxemburgi bíróságával vizsgáltatják meg, vajon összeegyeztethető-e az ACTA az uniós joggal. A megállapodás tokiói aláírása óta sok országban viharos tiltakozást váltott ki, főként az internetet használó fiatalok körében. Magyarországon is több fórumon bírálták a dokumentum tartalmát. De Gucht elmondta: ennek a vitának tényeken kell alapulnia, és nem félretájékoztatásokon vagy rémhíreken, amelyek uralják a közösségi honlapokat és blogokat. A megállapodás célja az internetes kalózletöltések megfékezése, ellenzői az internet szabadságát féltik. A belga biztos szerint fő célja, hogy nemzetközi normákat hozzon létre a szellemi tulajdonjogok megerősítésére, ami egyébként az uniós jogrendszerben már megtörtént.
Timosenko börtöne előtt tüntettek
Mintegy háromszázan tüntettek tegnap a kacsanyivkai női börtön előtt, Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnök szabadon bocsátását követelve. A politikust tavaly októberben ítélték hétévi börtönre hivatali hatalommal való visszaélés miatt. Timosenko egészségi állapota a fogva tartás alatt megromlott, német orvosok megerősítették, hogy súlyos az állapota.