Plagizált jövő

2012. február 23., csütörtök, Máról holnapra

Hogy ötletként szolgált-e a Schmitt Pál magyar köztársasági elnök körüli plágiumbotrány Hantz Péternek, a Bolyai Kezde­mé­nyező Bizottság elnökének a Maros­vá­sár­helyi Or­vos­tudományi Egyetem plágiumgya­nús ügye­inek nyilvánosságra hozására, nem tudom.

De talán nem is fontos, hiszen a lopás önmagában erkölcsi kategória, aminek súlya nem a kár mértékén múlik. A plágiumok ugyanis annak az értékegyensúly-zavar­nak, a morális kategóriák jelentősége csökkenésének egyértelmű jele, amelynek eredetét valahol az elmúlt ötven esztendőben kell keresni, következményeit pedig napjainkban – és félő, hogy a középtávú jövőben is.
Ma sokan – és megalapozott jogossággal – követelik azok közéletből való visszavonulását, akik esetében bebizonyosodik a csalás ténye. Csakhogy miközben zajlanak a vizsgálatok, egyre inkább felfeslik a felszín alatti valóság: a kilencvenes évek elejének frissen támadt szabadságillúziója, a főiskolák, egyetemek számának ugrásszerű megnövekedése hatalmas oktatói igényt formált. A sajátos felvevőpiaci kereslet pedig új iparágat szült: a gyorstalpalós doktori címszerzések szalagmunkáját. Egyetemi tanárok egész sora mondja ki zárt ajtók mögött, hogy a különböző sajátos érdekekből ma kirakatba kerülő csalók mögött százak reszkethetnek az esetleges lelepleződéstől.
Lehangoló perspektíva, mi tagadás. Fő­leg abban az összefüggésben, hogy a néhány valószínűsíthető lemondás csak a jéghegy csúcsára enged rápillantást. Kétségte­len, egy társadalom megtisztulási folyamata mindig áldozatokkal jár, néha vétlenekkel is. A plágiumok esetében viszont "csak" a közeli múltba kellene visszanéznünk, olyan történelmi tegnapba, amelyet megélt a jelenlegi társadalmi többség. A szekus ügynökök történetének súlya és jelentősége ma már a fiatalok tömegei számára érthetetlen és értelmezhetetlen. Az a hajó többnyire elment, és igazából csak a németek mertek felkérezkedni rá. A plágiumok ügyének alapos és felelős felboncolása viszont még lehetséges – és éppen ezért kötelező lenne. A lemondásoknak pedig csak akkor lenne tényleges hasznuk, ha egy folyamat kezdetét jelentenék.
Mert szükségünk van valami kapaszkodóra ebben az ingatag, értékeit vesztett világban. Ilyen lehetne a tiszta múlt, az egyedüli, ami lehetőséget kínál a tiszta jövő megteremtésére.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 703
szavazógép
2012-02-23: Közélet - Fekete Réka:

Ösztöndíj minden szakiskolásnak

Építőipari, vendégforgalmi és a gépipar különböző ágazataiban képzett szakembereket keresnek a háromszéki vállalkozók, akik az induló szakiskoláknak jelezték, részt vennének a gyakorlati oktatásban, vállalnák a fiatalok munkahelyi betanítását.
2012-02-23: Közélet - :

Bíróságon húzza az időt Copotoiu

Bíróságon kívánja tisztázni a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) rektori hivatala és szenátusa, hogy törvényes-e az egyetem működési chartája.