Bíróságon húzza az időt Copotoiu

2012. február 23., csütörtök, Közélet

Bíróságon kívánja tisztázni a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) rektori hivatala és szenátusa, hogy törvényes-e az egyetem működési chartája.

Az egyetem közleményben tájékoztatta tegnap a sajtót, hogy előző nap, február 21-én a marosvásárhelyi Ítélő­tábla közigazgatási osztályán iktatta a szenátus és a rektori hivatal keresetét. "Reménykedünk abban, hogy az igaz­ság kupolája alatt a törvényeknek és a román állam nemzeti érdekeinek megfelelő döntés születik" – áll az egyetem közleményében. A Constantin Copotoiu rektor és a szenátus tagjai egyben a bírósági eljárásra hivatkozván az egyetem ügyeibe való be nem avatkozásra szólított fel mindenkit. Az egyetem illetékese az MTI-nek elmondta: az oktatásügyi minisztériumot perelték be amiatt, hogy a tárca mindmáig nem fogadta el az egyetem chartáját. A MOGYE vezetői ennek ellenére úgy tekintik, a dokumentum érvénybe lépett, hiszen a szaktárca nem jelezte a törvényben megszabott 30 napos határidőn belül a dokumentum elutasítását, és értelmezésük szerint ez hallgatólagos elfogadást jelent.
A vitatott charta a tanügyi törvény előírásait figyelmen kívül hagyva nem ismeri el az egyetem önálló tagozataként az oktatási intézmény magyar nyelvű képzését. Ezért a magyar tagozat oktatói bojkottálták a szerintük érvénytelen alapokmány alapján kiírt egyetemi választásokat. A magyar bojkottot azonban hat magyar oktató nem vette figyelembe, őket hétfőn beválasztották az egyetem szenátusába a magyaroknak fenntartott helyekre. Ábrám Zoltán orvosprofesszor időhúzásnak tartja a bírósági keresetet, szerinte az egyetem vezetői a "legjobb védekezés a támadás" elve alapján jártak el.
A MOGYE-n kialakult helyzet rendezése feltétele volt annak, hogy az RMDSZ szerepet vállaljon a Mihai Răzvan Ungureanu vezette kormányban. Markó Béla miniszterelnök-helyettes a marosvásárhelyi Népújság napilap tegnapi számában úgy értékelte, az egyetem vezetősége kész helyzet elé akarja állítani a minisztériumot és a kormányt is. "Ha ezt így folytatják, végül mindent törvényteleníteni kell, és a kormánynak határozattal kell közbelépnie. (...) Ha a DLP és a kormány nem képes az oktatási törvényt alkalmazni, akkor ezzel a kormánnyal nem vállalhatunk szolidaritást" – jelentette ki Markó Béla.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 707
szavazógép
2012-02-23: Máról holnapra - Csinta Samu:

Plagizált jövő

Hogy ötletként szolgált-e a Schmitt Pál magyar köztársasági elnök körüli plágiumbotrány Hantz Péternek, a Bolyai Kezde­mé­nyező Bizottság elnökének a Maros­vá­sár­helyi Or­vos­tudományi Egyetem plágiumgya­nús ügye­inek nyilvánosságra hozására, nem tudom.
2012-02-23: Közélet - B. Kovács András:

Románórán történt (Jegyzet)

Kacagtató eseten derülnek a környezetemben, de tanulságos volta is "megér egy misét", ahogy mondani szokás.