1877–1903Háromszék vármegye Potsa József 26 éves főispánsága idején

2012. február 25., szombat, Múltidéző

1896-ban lesújtó helyzetjelentés készült Erdély, különösképpen pedig a Székelyföld fejlődéséről és jövőbeli kilátásairól. A Székelyföld a remélt felemelkedés helyett ijesztő mértékben hanyatlik. Magyarország önálló iparának és kereskedelmének megteremtése csakis az önálló vámterület létrehozása által lehetséges, mert az alig ébredező gyáripart eltiporja a nagy tőkével rendelkező osztrák nagyipar.

  • A bodvaji vasöntő telep a XIX. század végén
    A bodvaji vasöntő telep a XIX. század végén

A kézműipar haladását is megbénítja az osztrák részről beözönlő olcsó termékek sokasága, melyekkel a hazai kisipar képtelen versenyezni. Az országos érdekek mellett Székelyföld sajátos viszonyai is parancsolóan követelik az önálló vámterület megalakítását. Az 1886-ban Románia és az Osztrák–Magyar Monarchia között kitört vámháború a Székelyföld gazdasági helyzetét még jobban bonyolította. A kisiparosok századokon át látogatott román piacokról szorultak ki, más irányban viszont piaci érdekeltségük nem volt. Az elszegényedés fenyegetése miatt ezrével indultak Romániába a székely családok.
A megnövekedett gazdasági és szociális gondok leküzdésére egyre többen éreztek felelősséget. A Háromszéki Székely Egyesület mellett Székelyföld városaiban úgynevezett székely társaságok jöttek létre. 1901. július 8-án megalakult a Sepsiszentgyörgyi Székely Társaság, melynek példaként szolgálhatott a Kézdivásárhelyen már létrehozott székely társaság. Az 1902. januárban tartott ülésen Potsa József főispánt és Beksics Gusztávot, a város országgyűlési képviselőjét a székelykérdés napirenden tartása körül kifejtett erőfeszítéseik elismeréséül a Sepsiszentgyörgyi Székely Társaság tiszteletbeli tagjává választotta. 1902 tavaszán tartott összejövetelén a társaság a székely földműves iskolák alapítása tárgyában indított mozgalmat. Egy másik alkalommal a szövőipar alapjainak kiszélesítése érdekében szövőipari iskolák létrehozását javasolták. 1903-ban a Sepsiszentgyörgyi Székely Társaság Háromszék megye közgyűléséhez fordult azzal a kéréssel, hogy támogassa földműves iskola Sepsiszentgyörgyre telepítését. A közgyűlés bizottságot küldött a földművelésügyi miniszterhez azzal a megbízatással, járjanak közre azért, hogy az iskolát állami intézményként kezeljék.
A tárgyalt időszak kisebb vagy nagyobb ipari létesítményei mellett többféle elképzelés csak a tervezgetés szintjéig jutott, ezért aztán az iparosítási törekvések számbavétele a folyamat sikereit vagy buktatóit jelöli: 1879 – Első Székely Szövőgyár, 1885 – Kiss és Nagy Első Székely Kalapgyára, 1897 – dohánygyár. A XX. század első évtizedére esik a Seqens József által 1852-ben alapított Első Székely Posztógyár fejlődésének és kiteljesedésének fénykora. Bükszádon üveghuta üzemelt. A XVIII. században alapított létesítménynek az erdőségek kitermelésével vándorló gyártelep formájában utolsó állomása Bükszádon volt, ahol az első világháború kitöréséig üzemelt. 1889-es adatok szerint a vármegye területén 25 szeszgyárat jegyeztek, melyekből 22 termelt. A legtöbb ezek közül kézdivásárhelyi. 1874-ben Köpecen szénbányászat vette kezdetét, és hosszú évtizedekig meghatározta Erdővidék gazdasági és szociális arculatát. Bodvajban és Erdőfülén a XIX. század közepétől évtizedeken át vashámor működött. 1885-ben Gelence és Zabola határában gróf Mikes Ármin létrehozta Erdőipari és Gőz­fűrészgyár nevű üzemét. 1888-ban Horn Dávid megalapította az Erdélyi Erdőipari Részvénytársaságot Kommandó térségében. 1891-ben báró Apor Gábor Bálványosfürdőn alapított szénsavsűrítő üzemet. A Wellenreiter család Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásár­helyen is sörgyárat működtetett, melyek alapítása a XIX. század közepére tehető. 1893-ban Forró Albert Márkosfalván gőzmalmot építtetett. Ugyanebben az évben említik Baróton Incze Gyula hús-, szalámi- és csemegetúró-üzemét, Páván pedig Dyossy és Társának gőzfűrészét. 1895-ben Sepsiszentgyörgyön az Őrkő alatti agyagos talaj adta az ötletet gyártelep kialakítására. Ez a vállalkozás azonban torzóban maradt. 1897-ben Jancsó Albert és Jancsó István, két sepsiszentgyörgyi szabó a kormány engedélyével a Brassó, Háromszék és Fogaras vármegyében lévő pénzügyőrség számára formaruhák készítésére brassói szövet felhasználásával kapott engedélyt. 1897-ben Nagybaconban létesítendő tégla-agyagipari szövetkezet csak a tervezgetés szintjén maradt. 1898-ban Moskovits Farkas és Társa, az Első Nagyváradi Csizmagyár tulajdonosa ipartelepét Sepsiszentgyörgyre kívánta áthelyezni. A kormány azonban az anyagi segítség igénylését elutasította: "A folyamodó cég ipartelepe sokkal jelentéktelenebb semhogy ennek Sepsiszentgyörgyre való áthelyezése által az ottani lakosoknak szélesebb rétegben való foglalkoztatását el lehetne érni." 1899-ben a kovásznai vasérctelep kitermelését vették fontolóra. A kitermeléshez évi mintegy 106 000 métermázsa szénre lett volna szükség, emiatt a vállalkozás életképtelennek bizonyult. A székely leleményesség példájaként említhetjük, hogy 1901-ben Szakács András zaláni géplakatos saját maga által szerkesztett tepertő-, krumpli- és paradicsomsajtoló készülék gyártására kért szabadalmat és államsegélyt.
Ez a néhány ipari vállalkozás, viszonylag szerény munkaerő-foglalkoztatással, képtelen volt a térség súlyos munkanélküliségi gondjainak megoldására. Az elvándorlás és kitelepedés kényszerítő körülményei pedig továbbra is a hatóságok számára a legnehezebben kezelhető szociális kihívást jelentették.

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2012-02-25: Képzőművészet - Bogdán László:

Kőnig Frigyes látható világa (Képzelet és tudomány)

Lassított, nyers felvezetés
Kőnig Frigyes budapesti, Munkácsy-díjas festő- és grafikusművész, három, egymást folytató, kiegészítő, magyarázó, esetenként terrorizáló, de egymással kapcsolatba lépő, rejtett dialógusban álló kiállítása, a sepsiszentgyörgyi Lábas Házban (Várak), a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben (Orbis Pictus) és mindezek betetőzéseként, az árkosi Kulturális Központ Istálló Galériájában (Képzelet és Kontinuitás) merészen kísérletező, világa határait folyamatosan tágító kortárs képzőművész meggyőző és elsodró, nagy hatású bemutatkozása.
2012-02-25: Múltidéző - Kádár Gyula:

Sepsiszentgyörgy népessége (Az 1614-es katonai összeírás)

A Bethlen-féle katonai összeírás adatai alapján megfigyelhetjük, hogy Sepsiszentgyörgyön kiemelkedően magas volt a nemesek számaránya, elérte a 12,5 százalékot, míg Sepsiszék 44 településén mindössze 4,57 százalékot tett ki.