Az 1614-es katonai összeírásSepsiszentgyörgy népessége

2012. február 25., szombat, Múltidéző

A Bethlen-féle katonai összeírás adatai alapján megfigyelhetjük, hogy Sepsiszentgyörgyön kiemelkedően magas volt a nemesek számaránya, elérte a 12,5 százalékot, míg Sepsiszék 44 településén mindössze 4,57 százalékot tett ki.

Sorrendben következett Bölön 10, Illyefalva város 9 családdal. Őket Angyalos és Bodok követte hat-hat családdal. Baróton 5 nemes család élt, akárcsak Szotyorban, Zoltánban és Kőröspatakon. A települések több mint felében a nemesi családok száma egy és négy között váltakozott, míg a falvak egynegyedében egyetlen nemes család sem élt.
Sepsiszentgyörgyön az oppidanusok, a városi polgárok aránya elérte az 59,37 százalékot, a szabad jogállásúakkal együtt a népesség 81,25 százalékát alkották. Mindez akkor, amikor a sepsiszentgyörgyi Daczó László 21 jobbágycsalád uraként Háromszék egyik legnagyobb birtokosa volt, és a város területén még nagyszámú nemes család is lakott. A 16 nemes, 9 lófő és 3 gyalogkatona család falusi jogállásúként a szék joghatósága alá tartozott. Ezt egyértelműen bizonyítja társadalmi státusuk. Városinak, oppidanusnak teljes bizonyossággal csak az összeírásban szereplő 76 városi polgárcsaládot számíthatjuk. Azonban bizonyos korokban a városi jogállásúak is felemelkedhettek a nemesség soraiba. Úgy tűnik, hogy Bethlen Gábor fejedelem 1625-ben kiadott szabadságlevele előtt, mielőtt Sepsiszentgyörgy teljesen függetlenítette magát a szék joghatóságától, a nemesek és más jogállásúak hasznot húztak a település kettős státusából. Erre lehetőséget teremtett Báthori István vajda 1492. november 3-án keltezett ítéletlevele, melyet II. Lajos és Ferdinánd király is jóváhagyott. Eszerint a város a szék joghatósága alá került. Következménye, hogy míg a városlakók katonáskodtak, az államnak is adót fizettek,. és a város terheit is viselték, addig a nemesek, a lófők, a gyalogpuskások és a jobbágyaik gyakran kivonták magukat a város terheinek viselése alól. Helytálló Bogáts Dénes helytörténész megállapítása: "Telkeiket, házaikat falusi jószágoknak nyilvánították, peres ügyeiket nem a városi, hanem a széki bíróság elé vitték, miáltal minden városi kötelezettség alól kivonták magokat." De nemcsak ők, hanem a tehetősebb városi polgárok is igyekeztek szabadulni a városi adók fizetésétől: "Többen akadtak a városi polgárok közül, kinek több telkük volt (néha maguk a bírók és az esküdtek is), egyes városi jószágaikat kivonták a város igazgatása alól, és falusi teleknek nyilvánították, hogy azok után adót ne fizessenek". Mindezek dacára "mint városi polgárok falusi jószágaik után éppen úgy akartak részesülni a város hasznaiból, mint városi jószáguk után." Ennek alapján arra is következtethetünk, hogy a falurészen élők, illetve a falusi jogállásúak, a szék joghatósága alatt élők számaránya évszázadokon át nem csökkent, hanem növekedett.
Sepsiszentgyörgy két külön jogállású közösségének keveredésével megmagyarázható az is, hogy a fejedelem parancsára készült katonai lustra miért egyetlen településbe sorolja őket. Bizonyára időigényes lett volna megállapítani, kik tartoznak a szék, illetve a város joghatósága alá, mert aszerint, hogy a telkeik milyen jogállásúak, illetve a település melyik részén találhatók, nehéz feladat lett volna. Bogáts Dénest írja: "Előállott az a különös helyzet, hogy az utcának egyik oldala a városhoz, a másik a faluhoz tartozott. Még különösebb és nem ritka helyzet, mikor az utcának ugyanazon oldalán a városi és falusi telkek egymást váltogatták".
A szabad népességhez tartozók és a 76 városi polgár a népesség több mint négyötödét tették ki, míg az alárendelt népesség a – 22 jobbágy és 2 zsellércsalád – társadalmi súlya Szentgyörgy népességének 18,75 százalékát tette ki. Ez az arány közel áll a sepsiszéki 19,51 százalékhoz. Az alárendelt népesség fele már 1599 előtt is jobbágy volt, őket az összeírásban "ősjobbágyoknak (avitici, antiqui)" nevezték. A városiakat a történeti források különbözőképp emlegetik, így például "civis"-nek – civis-is = polgár(társ), polgárnő –, "inhabitatores"-nek – inhabitantis-ium = lakosok –, "taxálisták"-nak – adózóknak –, de leggyakrabban "oppidanus"-nak, azaz városinak. A városi polgárok közös jellegzetessége, hogy városban laknak, adózási szempontból külön nyilvántartásban szerepelnek, meghatározott pénzbeni vagy természetbeni "taxát" (taksa=adó, illeték) fizetnek, és nem katonáskodnak.
Sepsiszentgyörgy falusi és városi jogállásra való tagolódása nem volt egyedi jelenség. Illyefalván – a szomszédos mezővárosban – a népesség kétharmadát a városi jogállású lakosság alkotta. Sepsiszentgyörggyel ellentétben azonban itt a falurész elkülönült a várostól. 1876-ig külön nyilvántartják Illyefalva falut is. 1614-ben a városiakat és a falusiakat, akárcsak Sepsiszentgyörgy esetében, együtt írták össze. A mai Illyefalva Károlyfalvának, tréfásan Cigányszentgyörgynek nevezett részén húzódott az egykori falu. Háromszék másik két városában a népesség döntő többsége azért lehetett városi polgár, mert e települések teljes egésze városi státusú volt, így érthető, hogy Kézdivásárhelyen a városiak aránya elérte a 90,33 és Bereckben a 98,50 százalékarányt.

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2012-02-25: Múltidéző - Cserey Zoltán:

Háromszék vármegye Potsa József 26 éves főispánsága idején (1877–1903)

1896-ban lesújtó helyzetjelentés készült Erdély, különösképpen pedig a Székelyföld fejlődéséről és jövőbeli kilátásairól. A Székelyföld a remélt felemelkedés helyett ijesztő mértékben hanyatlik. Magyarország önálló iparának és kereskedelmének megteremtése csakis az önálló vámterület létrehozása által lehetséges, mert az alig ébredező gyáripart eltiporja a nagy tőkével rendelkező osztrák nagyipar.
2012-02-25: Kultúra - Fekete Vince:

Hasznos tippek (Bestiarium siculanae)

MIRE ÜGYELJÜNK A MOSÓ­GÉPNÉL?
Időnként tisztítsuk ki a mosógépet. Töltsük fel langyos vízzel, öntsünk bele – ilyesmi, dugiban, minden igazi, előrelátó székely házi­asszonynál van – négy liter megecetesedett bort. Forgassuk végig az egyik programot.