MIRE ÜGYELJÜNK A MOSÓGÉPNÉL?
Időnként tisztítsuk ki a mosógépet. Töltsük fel langyos vízzel, öntsünk bele – ilyesmi, dugiban, minden igazi, előrelátó székely háziasszonynál van – négy liter megecetesedett bort. Forgassuk végig az egyik programot.
Az ecet feloldja a vízkövet és leszedi a mosópormaradékot, plusz nem kell tartanunk attól, hogy azok a "mocsok, iszákos férfiak" valamelyike, leghamarabb a férj, a rejtekhelyén előbb-utóbb megtalálja, és megissza még a dugi ecetet is.
HOGY NE LEGYEN TÖBBÉ PEHELY AZ ANYAGON
A kordbársonyt többször váltott vízben óvatosan nyomkodva mossuk, és lassan szárítsuk meg. Majd rendesen keféljük át ruhakefével. Minden pehely eltűnik róla. Ha nagyon szeretünk kefélni, akkor a dobba való betöltéskor a sötét és tarka ruhákhoz, valamelyik sötét nadrág zsebébe tegyünk egy-két – de minél több, annál jobb – papírzsebkendőt. Egy mosás után, hála a papírzsepinek, egész délután kedvünkre kefélhetünk.
A BÁRSONYNADRÁG KEZELÉSE
A kissé megszürkült fekete bársonynadrág színe felfrissül, ha félbevágott vöröshagymával – szálirányban! – átdörzsöljük. Azon kívül, hogy friss színt kap a nadrágunk, napokig nem kell használnunk semmiféle dezodort.
HOGYAN FRISSÍTSÜK FEL A TOLLPÁRNÁT?
Forgassuk meg néhányszor a centrifugában. Ha a párnahuzaton előzőleg egy kis lyukat vágunk a bicskával, úgy egy egész centrifuga friss, bolyhos tollat nyerhetünk. Ha meleg nyárban sűrű hópelyhekkel pilinkélő, télies élményre vágyunk, nyissuk fel a centrifuga tetejét, majd tartsuk be a hajszárító csövét a centrifuga belsejébe. Fehér karácsonyi élményben lehet részünk augusztusban.
HA A FÜGGÖNY MEGSÁRGUL
A fehér függöny – főként, ha műanyag, és mi, ugye, leginkább a műanyagot szeretjük – a hosszan tartó használat után megsárgul, és bármivel kezeljük, mossuk, az istennek se lesz többé kifogástalanul fehér. Főzzünk egy jó erős teát a zölddió héjából, annyit, hogy a frissen mosott függönyünket ellepje. Mártsuk az anyagot a meleg tealébe, forgassuk át egy tiszta és jól lecsiszolt fakanállal, hogy mindenütt egyformán érje a folyadék. A szokásos módon, csavarás nélkül csöpögtessük ki, és félszárazon akasszuk a helyére. Így egy mindig divatos, szép barna függönyünk lesz. Plusz nyertünk egy szép, csillogó barnára pácolt fakanalat is. Most már csak azon kell agyalnunk, hogy mitévők legyünk a narancssárga meg világoskék bútorainkkal meg a fehér meszeléssel.
A FOLTOK ELTÜNTETÉSE
A világos ruhákból a fű- és gyümölcsfoltokat eltüntethetjük, ha azokat 12 órán át aludttejben áztatjuk, utána pedig meleg vízben kimossuk. Ha este túl fáradtak voltunk, és elfelejtettük eltenni a konyhaasztalról az aludttejjel az edényt, s másnap reggel üresen találnánk, ne firtassuk, hogy ki volt a tettes. Tegyünk némasági fogadalmat. Azzal pedig, aki a családtagok közül aznap sűrűbben megfordul majd a mellékhelyiségben, legyünk együttérzőek.
HOGYAN SZÜNTESSÜK MEG A DOHOS SZAGOT
A szekrényeket erős ecetes oldattal – minden pontján! – alaposan átmossuk. Az oldatot közben cseréljük tisztára. De hogy ne kelljen az ecetes oldattal annyit bajlódni, tegyünk a szekrénybe egy szilvapálinkás palackot. Napi hét-nyolc bekukkintás a szekrénybe, plusz egy-egy kortyintás a palackból, a szilva semmivel össze nem téveszthető, kellemes illatát kölcsönzi úgy a szekrényünknek, mint a benne tárolt ruháinknak. De ugyanez fenyővízzel is elérhető.
HOGYAN KEZELJÜK A GUMICSIZMÁT
Gumicsizmát leggyorsabban hajszárító segítségével száríthatunk ki: a hajszárítót a csizma szárába irányítjuk, és addig járatjuk, míg a csizma meg nem szárad. Ha például egy egész napos hegyi túráról érkeztünk haza, szárítás közben eszünkbe juthatnak a kis hegyi esztenák a kedves, barátságos csobánokkal és azzal a félreismerhetetlen szaggal, amelyet ezek a kedves, borostás bácsik árasztottak. Ajánlatos közben lekapcsolni a szárítót és néhányszor meglóbálni a csizmát, így a gőz jobban eltávozik, és a lakásunk minden sarkáig eljut a csobánok kellemes, semmivel össze nem téveszthető, átható szaga.
HA ŐSZÜL A HAJUNK
És nem szeretjük az ősz hajszálakat formás, igazi székely üstökünkön, nézzük meg jól, hogy mit is ír a tubus oldalán, mielőtt a hajfestéket a hajunkra kennők. Könnyen előfordulhat, hogy éppen egy fontos családi eseményre, mondjuk esküvőre készülődés előtt a kökörcs-fekete szín helyett véletlenül, szórakozottságból a róka legrikítóbb árnyalatát dörzsöljük a hajszálaink közé. Gondoljunk csak bele, milyen kellemetlen dolog násznagyasszonyként, ráadásul a forró cserépkályha mellett ülve, egy egész éjszakát vastag bundasapkával a fejünkön tölteni. Ha még nem volnának a sapka alól árulkodóan kikandikáló, jobbról-balról szinte kiabálóan kigöndörödő, rikító vörös színű szálak.