Év elején indítottak uniós pénzekből finanszírozott újabb tanfolyamokat, melyek során Háromszéken cigányokat képeznek, a sikeres végzők valamikor áprilisban kaphatnak majd diplomát. A szakmai változatosság nagy, aki sikeresen végez, az kereskedő-, manikűrös, építőipari szakmunkás-oklevelet szerezhet.
Gerebenes Lívia zabolai romafelelős reménykedik, hogy a 29 résztvevő – hárman manikűr-pedikűrt végeznek, a többiek kereskedői szakot – hasznára lesz a képzés, munkahelyhez segítheti őket. Főként a kereskedői diplomáért tanulók esetében van kilátás cégalapításra – mondja –, hiszen többségük most is kereskedelemmel foglalkozik, de feketén.
Nagyborosnyón 39-en vesznek részt a kereskedő-, építőipari munkás tanfolyamon – mondta el Kocsis Dénes. Többen érdeklődtek már, hogyan alapíthatnak vállalkozást.
A most indult képzések hatékonyságát csak a diplomaosztás után lehet valójában felmérni. Egyelőre a "reméljük" az, ami biztosnak látszik. Addig is, Nagyborosnyó esetében meg lehetne vizsgálni, honnan a 39 résztvevő, mikor a tavalyi népszámlálás hivatalos adatai szerint ennyien sem vallották magukat romának a községben?! Ha igaz az adat, akkor a statisztikák számára kiváló példa a nagyborosnyói képzés: száz százalékon felüli a teljesítés... Viszont a kurzusok látogatottságát alátámaszthatja, hogy a résztvevők 500 lejes havi ösztöndíjban részesülnek – ez a pénz jelenti eddig a cigányok számára a tanulmányok biztos hozadékát.
A háromszéki képzések szükségességét mindenképpen bizalommal előlegezzük meg. A fenti adatok függvényében érdekes lesz majd számba venni az eredményt. Nem a hivatalos statisztikákat, hanem azt: valójában hány roma jutott munkahelyhez ennek köszönhetően.