KézdivásárhelySzabadságharcosok ­zarándokhelye

2012. március 16., péntek, Közélet

Tegnap délelőtt legnagyobb nemzeti ünnepünkön, az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc 164. évfordulóján a céhes város főtere ünnepi díszbe öltözött.

A főtéri rendezvényeket meg­előzően a református templomban ökumenikus istentiszteletet tartottak, majd óvodások és iskolások, valamint a testvériskolák – a debreceni Kölcsey Ferenc Tanító­képző gyakorlóiskolája és a mezőtúri Református Gimná­zium – küldöttei Turóczi Mózes sírjánál, az Óvo­dás­korúak Gyermekottho­nának falán található Szacsvay-emléktáblánál, a Molnár Józsiás-mauzóleumnál, a nevét viselő iskola épületén található domborműnél, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, valamint az első és második világháború áldozatainak emlékművénél, a Kossuth-, Tuzson- és Bem-szobornál, a Petőfi-domborműnél és -mellszobornál, valamint a Turóczi-szobornál és -síremléknél koszorúztak, illetve idézték fel a 164 évvel ezelőtti forradalmi eseményeket, amikor Kézdivásárhely az ágyúöntés központjává vált.
Tizenegy és tizenkét óra között a Tanulók Klubjának fúvószenekara által előadott alkalmi dalokra, forradalmi indulókra a város iskoláinak tanárai és tanulói, meghívottai, civil szervezetek vonultak fel a Gábor Áron téren, valamint vendégek, hagyományőrzők és a felső-háromszéki települések lovas és szekeres küldöttei. Az ünnepség kezdetére mintegy ötezres tömeg gyűlt össze a Gábor Áron téren, de a koszorúzásra már nagyon kevesen, a csendőrökkel együtt mintegy százötvenen-kétszázan maradtak.
A központi rendezvény 12 órakor harangszóval, dobpergéssel, trombitaszóval kezdődött, a hagyományőrző csapatok zászlóit felszalagozták. Az ünnepséget Rácz Károly polgármester nyitotta meg, aki az összefogás és az autonómia fontosságát hangsúlyozta. Petőfi Sándor A székelyekhez című versét Tóth Bálint, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom erdélyi szóvivője szavalta el. Orbán Viktor üzenetét Somogyi László, Magyarország bukaresti nagykövetségének tanácsosa tolmácsolta. Az Erdélyi Magyar Néppárt nevében Johann Taierling, a párt kézdivásárhelyi szervezetének alelnöke, az RMDSZ nevében Bokor Tibor szenátor, a Kézdiszéki Székely Tanács nevében Bíró Levente elnök szólt az egybegyűltekhez. Utóbbi, választási év lévén, összefogásra buzdította a politikusokat, a három magyar pártot. A Hat­vannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom nevében Tóth Bálint szólt az ünneplőkhöz, majd a Zúg Március szónokverseny első helyezettje, Kertész Eszter, a Nagy Mózes Elméleti Líceum tizenegyedikes tanulója mondta el ünnepi beszédét, akit Szőcs Andrea diákpolgármester követett, ő is az ifjúság szemszögéből értékelte március idusa jelentőségét. Szinyei András, Hatvan alpolgármestere a testvérváros polgárainak üzenetét hozta el. Vitéz Vad László ünnepi beszé­dében történelmi zarándokhelynek nevezte Kézdivásár­helyt. A helyettes főkapitány beszédét "Hiszek egy istenben, hiszek egy hazában, hiszek a Székelyföld feltámadásában" szavakkal zárta. A csíkszeredai Role együttes alkalmi énekszáma után Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt országos elnöke következett. Ha addig minden szónok igyekezett betartani a "játékszabályt", és politikamentes beszédet mondani, Szász Jenő több mint tízperces beszédében hevesen támadta az RMDSZ-t, védelmébe véve Rácz Károlyt, egyenesen Makk József tüzérezredeshez hasonlítva őt. "Az árulók ma is köztünk élnek. Az árulás helyszíne ma is Bukarest. Mi felelősséggel ajánljuk mindenki számára politikai programunkat. E program alapján kell továbblépnünk a közösségünk javát szolgáló különböző területi és gazdasági teendőink megvalósításában... Célunk nem lehet más, mint az erdélyi magyar erkölcsi többség megerősítése, a nemzeti alternatíva felállítása, amely képes megszólítani a keresztény gondoskodás jegyében a kisnyugdíjasokat, a bérük megcsonkítása által megkárosított pedagógusokat, az egészségügyben, az oktatásban, a kultúrában, a közszférában dolgozókat, vagy a munkanélkülieket, a jövőjüket reményvesztetten fürkésző fiatalokat, illetve a ki- és elvándorlásra kényszerített honfitársainkat" – mondotta beszéde végén Szász Jenő. A központi megemlékezés ft. Varga Béla kézdi-orbaiszéki római katolikus főesperes és nt. Beder Imre református lelkész áldásával, a magyar és a székely himnusz közös eléneklésével, koszorúzással és csatajelentettel ért véget. A csatajelenetre már alig maradt néző a Gábor Áron téren.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1221
szavazógép
2012-03-16: Közélet - Farkas Réka:

Amikor jó magyarnak lenni (Sepsiszentgyörgy ünnepelt)

Szép időben, szép ünnepe volt Sepsiszentgyörgynek. A reggeli havazás délutánra gyönyörű napsütésre váltott, és bár hideg szél fújt, mégis több ezer helybélit csalogatott a városközpontba, nagyon sokan apró gyerekekkel jöttek, és rengeteg fiatal.
2012-03-16: Közélet - Fekete Réka:

Együvé tartozunk (Kovászna)

Elődeink bebizonyították, a magyar nem szolga nép, és jó ebbe az életerőbe belekapaszkodni, amit ránk hagyatkoztak – indította ünnepi felvezetőjét Orbán Judit református lelkész a tegnapi kovásznai megemlékezésen. Az életerőről szólt, ami találóan hangzott azt követően, hogy a színpad előtti téren felvonult az orbaiszéki települések lovasainak, szekereseinek hada, mely parádé percek alatt ünnepre hangolta az ezer főnél népesebb közösséget.