Negyvenéves a táncházmozgalom
Az UNESCO szellemiörökség-listájára 2011 novemberében felkerült negyvenéves magyar táncházmozgalom emlékezetes képeiből nyílt kiállítás tegnap a Hagyományok Házában, majd kétnapos konferencia kezdődött.
A Papp László Budapest Sportarénában tegnaptól holnap estig tart a XXXI. Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár. Mozgalmunk töretlen működésének negyven évét ünnepeljük, sokunknak ez a munka hivatásává vált, mások életformaként vállalták a hagyományos paraszti kultúra minél teljesebb megőrzését – mondta a konferencia résztvevőit üdvözölve Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója. Tíz éve működik a Hagyományok Háza, és öt éve már a Zeneakadémián is folyik népzeneoktatás, a hagyomány átélhető. Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára a megnyitón arról beszélt, hogy a nemzeti-népi kultúra megőrzése a magyarság fennmaradásának egyetlen lehetősége. Mint mondta, a néptánc a közösségi erő látványos megmutatkozása, amely hozzájárul egészséges önbecsülésünkhöz. Kulturális kódjai összefogják a közösségre jellemző jegyeket, szimbólumokat, jeles napokat – vélekedett.
Alakul a szlovák kormány
A kormány összetételét még az április 4-én alakuló ülést tartó új törvényhozásnak is jóvá kell hagynia. Ez azonban a 150 fős pozsonyi parlamentben 83 képviselői mandátumot szerzett és egyedül kormányt alakító Smer számára csak formalitás lesz. Az új szlovák kormányban megszűnik az emberi és kisebbségi jogokért felelős miniszterelnök-helyettesi, még 1998-ban Mikulás Dzurinda első kabinetje idején létrehozott tisztség.
Kiemelt kapcsolatokra törekednek
Magyarország arra törekszik, hogy kiemelt kapcsolatokat alakítson ki Ukrajnával, és fő feladatának tekinti európai integrációjának a segítését – jelentette ki tegnap Ungváron Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára, aki kétnapos munkalátogatásra érkezett Kárpátaljára. Németh Zsolt megbeszélést folytatott Olekszandr Ledidával, Kárpátalja megye kormányzójával és Ivan Balogával, a megyei tanács elnökével. Az államtitkár hangsúlyozta, a Keleti Partnerség keretében aláírt megállapodás létrejöttében kiemelkedő szerepet játszott a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ). Hozzátette: a kárpátaljai magyarságnak és a KMKSZ-nek fontos szerepet kell betöltenie a magyar–ukrán államközi kapcsolatok fejlesztésében, megjegyezve, hogy a magyar kormány a KMKSZ-t a kárpátaljai magyarság legitim érdek-képviseleti szervezetének tekinti. Németh Zsolt reményét fejezte ki, hogy az idén októberben esedékes ukrajnai parlamenti választásokon ismét sikerül magyar képviselőnek bejutnia a kijevi törvényhozásba.
EU–ukrán társulás
Aláírták tegnap Brüsszelben az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási egyezmény szövegét, beleértve az átfogó szabad kereskedelmi övezet létrehozásáról szóló megállapodást. Ezzel a felek – diplomáciai főtárgyalói szinten – még csupán kézjegyükkel látták el a már tavaly decemberre kidolgozott terjedelmes dokumentumot, és ezzel lényegében rögzítették azt a közös megegyezést tükröző szöveget, amelyet aztán később hivatalosan alá lehet írni. A hatálybalépéshez az aláíráson felül majd az úgynevezett megerősítési – ratifikációs – eljárás lefolytatására is szükség lesz mind az EU-tagországok, mind Ukrajna részéről. Az Európai Bizottság szóvivője hangsúlyozta, hogy most csupán az első lépés történt meg, a továbbiak attól függnek, miként alakul az ukrajnai politikai helyzet.