Nem volt jele áttörésnek a tegnapi brüsszeli Koszovó-tárgyalások délutáni szünetében: az eddigi megnyilatkozások szerint a szerbek továbbra is ragaszkodnának ahhoz, hogy a tartomány — bármily lazán is, de — Szerbiához tartozzék, a koszovóiak pedig függetlenségre törekednek.
A szerb küldöttség olyan elképzelésekkel állt elő, amelyek állítása szerint ,,Aland-típusú" megoldást jelenthetnének az albán többségű Koszovó jogállásának meghatározásakor. A Finnországhoz tartozó, de attól nagy fokú önállóságot élvező, csak a biztonság- és a külpolitika tekintetében függő, demilitarizált Aland-szigeteken (Ahvenanmaa) zömében svédek élnek, és Belgrád szerint az alandi modell alapján lehetne rendezni a koszovói kérdést is. A nemzetközi közösséget képviselő ,,trojka" — vagyis az EU, az Egyesült Államok és Oroszország — diplomáciai közvetítése mellett folyó tárgyalásokon már számos, kényszeredett földrajzi és történelmi párhuzamokon alapuló megoldási kísérlet vallott kudarcot. Így például kiderült, hogy Koszovó státusát nem lehet úgy rendezni, ahogy Kína és Hongkong viszonyát rendezték, de úgy sem, ahogy a hidegháború idején az NSZK és az NDK élt egymás mellett.
Koszovó össze kívánja hangolni az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval a függetlenségre irányuló lépését, és erre a közvetítő tárgyalások decemberi lezárulta után néhány nappal akar sort keríteni — mondta tegnap Brüsszelben Koszovó elnöke, valamint várható leendő miniszterelnöke. Fatmir Sejdiu elnök erről újságíróknak beszélt. Sejdiu szerint nincs alternatíva azzal szemben, hogy Koszovó függetlenné váljon. Kijelentette, hogy a trojka nyilván a terveknek megfelelően, december 10-én tesz jelentést Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak a közvetítő tárgyalások végkimeneteléről. Az azt követő néhány napot a szükséges konzultációkra használják fel, utána pedig a koszovói parlament meghozza a maga döntését — mondta a nemzetközi igazgatás alatt álló, 90 százalékban albán többségű dél-szerbiai tartomány elnöke. Sejdiu úgy fogalmazott, hogy Koszovó azokkal az országokkal kívánja összehangolni függetlenné válását, ,,amelyek segítik Koszovót". Hasim Thaqi egykori gerillavezér — akinek pártja nyerte a hétvégi választásokat — ezt úgy pontosította, hogy tiszteletben tartják a nemzetközi közösség napirendjét, majd december 10. után Washingtonnal és Brüsszellel együttműködve meghozzák a függetlenségről szóló döntést. ,,Nem teszünk semmit a washingtoni és brüsszeli partnereinkkel való összehangolás nélkül" — hangsúlyozta.