Ki vagyok?Rejtőző örökségünk

2007. november 22., csütörtök, Család

Mindennapi sürgés-forgásunk lélegzetvételnyi szünetében megtorpanunk, és — mint aki zavaros álmából ébredt — kérdezzük meghökkent magunktól: tulajdonképpen ki is vagyok én? Próbálja, tisztelt olvasó, Ön is feltenni — amúgy hirtelenében — ezt a kérdést. Ugye, nem könnyű rá válaszolni?

Nem ,,tabula rasa"-ként születtünk a világra. Szüleink parányi ivarsejtjei adják össze kezdeti, egyelőre rejtőző örökségünket. Hogy majd valamit kezdjünk vele.

Hacsak nem egypetéjű ikrei születnek az anyának (ezek génállománya teljesen azonos), bizony nem fele-fele arányban leszünk apánk-anyánk fiai-lányai! Vegyük elő tudós könyveinket, lapozzuk fel egykor gyakran forgatott biológiakönyvünket, mert íme: annak az esélye, hogy egyforma ,,szülőkópiák" szülessenek, igencsak kicsi: a megtermékenyítéskor egyesült két kromoszómaszerelvény szorzata a 23. hatványon, tehát 223 x 223, vagyis 70 000 000 000 000! Azaz: ennyi gyermek születése esetén fordul(hatna) elő egy újra azonos. A mai családokban az egy-két gyermek még a mendeli, ún. hasadás törvényét sem igazolhatja.

A kromoszómák (a 46) az öröklődés sejttani, a gének az öröklődés molekuláris egységei. A DNS-t (dezoxiribonukleinsav) a sejtmag kromoszómáiban a sajátos ,,kettős hélix" csavarodott, létraszerű elrendezésében négy nukleotid (dezoxiadenilsav, dezoxiguanilsav, dezoxicitidilsav és dezoxitimidilsav) alkotja ,,a létra rögzítőinek" megfelelő (kötelező) kapcsolódásával. A szerkezet bővebb ismeretét olvasóink több, ma elérhető forrásból tanulmányozhatják, mi itt ettől eltekintünk. Szá­munkra itt és most az a fontos, hogy a tulajdonképpeni genetikai öröklődés a DNS-től, ennek bázissorrendjétől függ, attól a genetikai információtól, amely a maga rendjén meghatározza az utódszervezet életfolyamatait. Azaz tulajdonképpen a Johannsen által 1909-ben bevezetett gén fogalom (akkor még nem volt rá ,,ismeretfedezet") korszerű felfogásunkban és a bizonyítékok birtokában nem más, mint a kromoszóma DNS-ének egy szegmentuma. A több százezer génből mindössze kb. hatvanezernek van meghatározó genetikai jelentősége. De ez sem kevés!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 690
szavazógép
2007-11-22: Család - Jártó Kocsis Edit:

Ez nem lehet igaz! (Holtvágányon)

Ingrid mindig sportos, dinamikus alkat volt, és bármilyen problémája adódott, optimizmusa, tettrekészsége kisegítette a kátyúból. Életét szinte zökkenőmentesnek értékelhette, hiszen a tanulás, a pályaválasztás nem okozott fejtörést, egy jól menő cégnél kapott állást, megbecsülték, a férjével egyetértésben éltek.
2007-11-22: Sport - Áros Károly:

Egy sportteremmel leszünk gazdagabbak (Sportélet)

Ünneprontást nem akarok. Sutba vágok minden fájdalmat, sérelmet okozó gondolatot. Holnapra, a nagy teremavató előtt csak egy fontos dolgot tartok szem előtt: sportmozgalmunk kiapadhatatlan igényét.