Pénzbeli büntetést kaphat Románia, ha nem teszi működőképessé a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok visszaszolgáltatásának rendszerét – jelentette ki tegnap Cristian Diaconescu külügyminiszter, utalva a kormány azon szándékára, hogy korlátozza a kárpótlás értékét, és megszüntesse a természetbeni visszaszolgáltatást.
Az Ungureanu-kabinet törvénytervezetet bocsátott közvitára, amely szerint a kárpótlások ezentúl nem az ingatlan teljes reális értékét, hanem annak 15 százalékát tennék ki. Bogdan Drăgoi pénzügyminiszter arra hivatkozott, hogy nincs pénz a kárpótlások kifizetésére. Számításaik szerint erre a célra mintegy 70 milliárd lejt kellene fordítaniuk, ennek közel felét a római katolikus egyháznak kellene kifizetniük. A civil szervezetek, a magyar történelmi egyházak és az örökösök szervezetei élesen bírálják a hatalom szándékát, újabb államosításnak minősítették a kezdeményezést.
Romániát 2010 őszén szólította fel a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, hogy változtassa meg a visszaszolgáltatásokra vonatkozó törvénykezést. A restitúcióról ugyanis összesen négy fő jogszabály rendelkezik, amelyek részben ellentmondanak egymásnak. Emiatt számos ingatlan ügye törvényszék elé került, a volt tulajdonosok egy része pedig a strasbourgi bíróságon kereste igazát, így sok esetben a román államnak kártérítést kellett fizetnie.
Az Európa Tanácsban Románia az egyik olyan tagállam, ahonnan a legtöbb jogi kereset érkezett a strasbourgi bíróságra.
A kormány szerdai ülésén tárgyalt először az új törvénytervezetről, amelyet az országos tulajdon-visszaszolgáltatási hatóság dolgozott ki. A jogszabálytervezet értelmében megszűnne a természetbeni visszaszolgáltatás, a kártérítésre jogosult személyeket pedig nem az ingatlan reális értékén kárpótolnák, hanem ennek 15 százalékára korlátoznák a kifizetéseket, amelyeket 10–12 éves határidőn belül kell folyósítani. A hatóságoknak 90 napon belül kell dönteniük a kártérítési igénylésekről. A társadalmi vita után a jogszabály várhatóan a parlament elé kerül.
Cristian Diaconescu külügyminiszter szerint Románia szankcióra számíthat, ha nem rendezi idejében a kérdést, hiszen az Európa Tanács tagállamai már fontolgatják pénzbüntetés életbe léptetését azokkal a tagállamokkal szemben, amelyek saját jogrendszerük hiányosságai miatt nehezítik az emberjogi bíróság működését.
Bogdan Drăgoi pénzügyminiszter azzal magyarázta a kezdeményezést, hogy az igénylések jóval meghaladják a rendelkezésre álló költségvetési keretet. Számításai szerint 70 milliárd lejbe kerülne az államnak a volt tulajdonosok kárpótlása, ennek közel fele a római katolikus egyházat illetné meg a több mint 88 ezer ingatlanért. Romániának jelenleg a 15 százalékos kártérítésre van lehetősége, ennél nagyobb összegek kifizetése jelentősen növelné az államháztartási hiányt – magyarázta.
Elvetették a hosszú lejáratú állami kötvények kibocsátása révén történő kártérítést is, mert az az államadósságot növelné a nemzeti össztermék 13 százalékának megfelelő értékkel.
A pénzügyminiszter közölte: azért szüntetnék meg a természetbeni visszaszolgáltatás lehetőségét, hogy ne részesítsék hátrányos megkülönböztetésben a korlátozottan kárpótoltakat azokkal szemben, akik százszázalékos kárpótlásban részesülnének az ingatlan visszaadása révén.