Megkezdődött Ratko Mladić pere

2012. május 17., csütörtök, Világfigyelő

Szinte pontosan egy évvel Ratko Mladić őrizetbe vétele után, tegnap megkezdődött Hágában az 1992–95-ös boszniai háború volt szerb katonai főparancsnokának pere a Nemzetközi Törvényszéken. Radovan Karadžić volt boszniai szerb vezetővel együtt a 70 éves Mladićot tartják az egyik fő felelősnek az 1995-ös srebrenicai népirtásért, valamint Szarajevó több ezer halálos áldozatot követelő, több hónapig tartó ostromáért. A háborúban összesen mintegy 100 ezren haltak meg, és 2,2 millióan kényszerültek elhagyni otthonukat. A két fő felelőst alapvetően ugyanazokkal a bűncselekményekkel vádolják.

Az ügyészséget képviselő Dermot Groome arra hívta fel a figyelmet, hogy Mladić volt a fő irányítója a Boszniában végrehajtott etnikai tisztogatásnak. A tizenegy fővádpont között népirtás, emberiség elleni bűncselekmények, a háborús törvények és szokások megsértése is szerepel. Groome emlékeztetett arra: az ügyészség tavaly lerövidítette a vádira­tot annak érdekében, hogy meggyorsítsa az eljárást. Az eredetileg a vádlott terhére rótt közel kétszáz vádpontnak így várhatóan csak mintegy a felével foglalkoznak a tárgyaláson. Az ügyész úgy fogalmazott: be fogják bizonyítani, hogy Mladićnak a húsz éve kezdődött négyéves háború alatt elkövetett minden nagyobb bűncselekményben benne volt a keze.
Alphons Orie bíró jelezte, hogy a törvényszék fontolgatja a két hónap múlva esedékes bizonyítékismertetés elhalasztását, mert felmerültek adminisztratív jellegű mulasztások. Az ügyész is utalt arra, hogy nem kifogásol egy ésszerű mértékű halasztást.
A vádlott a helyszíni beszámolók szerint nyugodtnak mutatkozott a vád ismertetése alatt, több gondolatot lejegyzett, az egyes vádak elhangzásakor nem mutatott érzelmeket. Mladić nem kért szót.
A Nemzetközi Törvényszék hágai épületénél boszniai áldozatok özvegyeinek és anyjának egy csoportja is megjelent, hogy a helyszínen kövesse a pert. A csoport tagjai egyebek között mészárosnak és gyilkosnak nevezték a vádlottat, és felszólították a bírákat, hogy méltó büntetést szabjanak ki Mladićra. Utóbbi viszont fenyegető mozdulatokat tett a csoport tagjai felé, egyebek között elhúzva kezét a torka előtt.
A vádlott korábban tagadta bűnösségét, és azt hangoztatta, hogy tevékenységével a boszniai szerbeket védelmezte.
Mladićra akár életfogytiglani büntetést is kiszabhat a törvényszék.
A per kezdete újabb jelzés arra is, hogy végéhez közeledik a volt jugoszláviai háborúkkal foglalkozó törvényszék tevékenysége. Há­gában összesen százhatvanegy személy ellen emeltek vádat horvátországi, boszniai vagy koszovói háborús bűnök gyanújával, és az ítéletek túlnyomó többsége már meg is született. Mladić pere az utolsó, amely a boszniai háborúval kapcsolatban indult.
A vádlottak közé tartozott a kilencvenes évek délszláv háborúiért legfőbb bűnösnek tartott Slobodan Milošević volt szerb elnök is, ő azonban hat évvel ezelőtt, még ítélethirdetés előtt elhunyt a törvényszék börtönében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-05-17: Világfigyelő - :

Elutasították a magyar nyelvű felirat kihelyezését

Elutasító választ küldött a szlovák államvasutak (ZSR) a Fontos vagy! civil szervezet azon levelére, amelyben az aktivisták arra kérték a vállalatot: helyezzen ki magyar nyelvű feliratokat a révkomáromi vasúti pályaudvaron. Boldoghy Olivér, a szervezet sajtófelelőse elmondta: egy hónappal ezelőtt fordultak a kéréssel a vállalathoz, választ végül tegnap kaptak. A kisebbségi nyelvhasználati törvény vonatkozó szabályozása lehetővé teszi az ilyen feliratok kihelyezését, ennek alapján fogalmazták meg a kérést – mutatott rá.
2012-05-17: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Maradnak a feltételek
Nincs mód arra, hogy megváltoztassák a 130 milliárd eurós görög mentőcsomaghoz kapcsolódó feltételeket – szögezte le José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke tegnap Brüsszelben. Nem lehet megváltoztatni azokat a kötelezettségvállalásokat, amelyeket Görög­ország, valamint a tizenhat többi euróövezeti tagállam tett – mondta.