Az Erdélyi Kárpát Egyesület háromszéki szakosztálya (HEKE) nemrég tartotta IV. EKE Napok elnevezésű emléktáborát a Csente-hegy alatt. Emléktábornak azért neveztük, mert az évi beszámolóban bőven megemlékeztek nemcsak a HEKE tevékenységéről, hanem annak történetéről is, hiszen idén ünneplik a Háromszéki EKE megalakulásának 120., illetve újraalakulásának 20. évfordulóját.
A világból annyi a miénk, amennyit látunk belőle – olvashattuk Hermann Antal (1851–1926) mottóját a HEKE-kiadványokon és a programfüzeten. Nyolcvanan érkeztek, zömmel Háromszékről, a szomszédos megyékből a Brassói Turista Egyesület és a Brassói EKE, a Csíkszéki EKE és a Csíkszéki Természetjáró és Természetvédő Egyesület, és a sepsiszentgyörgyi Jaxtrem Sportklub is képviseltette magát. Dukrét Lajos, a HEKE elnöke megemlékezett arról a csapatról, amely közvetlenül a rendszerváltás után, még 1990. március elején megtartotta a Kárpát Turista Egylet háromszéki osztályának alakuló gyűlését. A tíztagú bizottságba beválasztották néhai Gocz József volt EKE-tagot, Fejér Ákos sporttanárt, Kónya Ádámot, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatóját, e sorok íróját. 1992-ben új vezetőséget alakítanak Dukrét Lajos építészmérnök elnökletével.
Vaskos dosszié tartalmazza a lepergett húsz esztendő valóban gazdagnak mondható tevékenységét. A másfél százat jóval meghaladó EKE-tagok nemcsak Erdélybe és a Kárpátokon túli országrészekre látogattak el, több külföldi túrát szerveztek, eljutottak az Alpokig, svájci, vajdasági és szlovéniai utakról, 2009-ben franciaországi, majd kaukázusi túráról számolhattak be itthon. Népes már a HEKE bronz-, ezüst- és aranyjelvényes természetjáró csoportja. Hét személy kapta meg az érdemes, öt a kiváló természetjáró címet, Dukrét Lajos és Kiss András alelnök Merza Gyula-díjat, néhai Dénes István Tulogdy János-díjat, Gáspár László, György Ignác és Jártó Gábor Balogh Ernő-díjat kapott. Az időnként megszervezett vándor-táborok a tudomány, az ismeretek özönét szolgáltatták húsz esztendőn át.
A sepsibesenyői tábor programja nem volt mindennapi. Jártó Gábor vezetésével hajnali csónakázásban volt részük a résztvevőknek, megfigyelték a vadrécék kora reggeli mozgását, ricsajukat. Kovács István túravezetővel bejárták Ika vára és a Bodoki-havas közötti hegygerincet a Háromszéki vártúra-kalauz alapján, ellátogattak a Besenyő-patak völgyében meghúzódó Várhányás nevű helyhez, amelyet még nem bolygatott meg régész ásója. Kiss András HEKE-alelnök kerékpártúrát szervezett a Maksa–Eresztevény–Óriáspince-tető–Besenyő vonalon, ismerkedtek a települések épített örökségével. Históriai dolgokról is szó esett, Zsigmond Enikő csíki turista író-geológus témája ugyanis a Kultúrtáj volt. Dukrét Lajos a Dolomitokról, Gajdó Éva tanár természeti érdekességekről vetített filmet.